Dumny z napisu "policja" na piersi

Starachowiczanin w Komendzie Wojewódzkiej

W numerze

Dumny z napisu "policja" na piersi

Starachowiczanin w Komendzie Wojewódzkiej

Komisarz Kamil Tokarski jest rzecznikiem prasowym Komendy Wojewódzkiej w Kielcach. Bycie policjantem, to dla starachowiczanina służba drugiemu człowiekowi.

 

Mimo wszystkich niebezpieczeństw i trudności związanych z wykonywanym zawodem, czerpie niesamowitą przyjemność i satysfakcję ze wszystkich osiągnięć służbowych. Decyzja o wstąpieniu w szeregi policji umotywowana była tradycjami rodzinnymi.

- Chłopcy pewnie od małego marzą o tym, by być policjantem...

- To są zazwyczaj marzenia małych dzieci i pierwsze zabawy w „Policjantów i złodziei”. Natomiast, w moim przypadku było zupełnie inaczej. Na moją decyzję w dużym stopniu wpłynęły tradycje rodzinne. Można powiedzieć, że bycie policjantem mam we krwi. Nie widziałem dla siebie innego zawodu. Czułem, że mogę się spełniać tylko jako policjant. Muszę powiedzieć, że czerpię dużo satysfakcji ze służby i realizuje się zawodowo. Sprawia mi to bardzo dużo radości, choć wiadomo, że nie jest to łatwa służba.

- Świadomy wybór zawodu, o którym czerpał pan wiedzę...

- Na początku z opowiadań. Bardzo często te tematy pojawiały się na spotkaniach rodzinnych. Dodatkowo, jak pewnie każdy przyszły kandydat, oglądałem filmy o pracy policjantów, choć 15 lat temu nie było ich jeszcze tak wiele jak teraz. Jednak szybko przeskanowałem się, że filmowa fikcja jest daleka od rzeczywistości. O tym, jak jest to ciężka służba przekonałem się, kiedy zacząłem ją w Oddziałach Prewencji Policji w Warszawie, a później w swoim mieście, w Starachowicach. Były trudne momenty i chwile zwątpienia. Najczęściej w sytuacjach, gdy już jako policjant stykałem się z ludzką tragedią, np. gdy ktoś odebrał sobie życie i trzeba było rozmawiać z rodziną takiej osoby. Albo przy wypadkach drogowych, kiedy ginęli ludzie. Do niełatwych należał także kontakt z osobami agresywnymi i będącymi pod wpływem alkoholu. To były na początku służby te najtrudniejsze momenty.

- Sprawdził się chyba pan w tych najważniejszych działaniach i szybko awansował...

- Służba w policji jest trudna i wymagająca. Niesie za sobą też różne niebezpieczeństwa i wymaga dużo wyrzeczeń, ale przynosi także dużo satysfakcji. Kto chce nieść pomoc drugiemu człowiekowi, powinien spróbować tej służby. Na monotonię w naszej formacji nie można narzekać. Nie ma dwóch takich samych służb, każda niesie ze sobą nowe wyzwania. Ja zaczynałem swoją w 2002 roku w Warszawie w oddziałach prewencji, później pracowałem w ogniwie patrolowo-interwencyjnym w Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach, gdzie przez pewien czas byłem też dzielnicowym. Następnie rozpocząłem służbę na stanowisku oficera prasowego. Później ukończyłem Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie i przeprowadziłem się do Kielc.Tutaj odpowiadałem za kontakty z dziennikarzami będąc policjantem w Zespole Prasowym. Od

3 lat jestem rzecznikiem w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Wróćmy do niebezpiecznych sytuacji, z jakimi musi się zmagać funkcjonariusz policji.

- Dowodem są ostatnie wydarzenia z udziałem policjantów w Polsce. Funkcjonariusze każdego dnia narażają swoje zdrowie, niektórzy nawet życie, wypełniając rotę ślubowania do końca. Zresztą w rankingu zawodów niebezpiecznych, służba policjanta jest ulokowana wysoko. Każda interwencja, jaką podejmuje policjant, jest inna. Nigdy nie wiemy z kim mamy do czynienia, czy osoba, wobec której policjanci przeprowadzają interwencje, jest zrównoważona psychicznie, czy posiada jakieś niebezpieczne przedmioty, którymi może ranić. Policjanci na kursie podstawowym uczą się technik interwencji, uczą się jak wyjść z sytuacji, w których jest zagrożone ich życie i zdrowie. Policjant musi dbać o bezpieczeństwo innych, ale myśleć też o bezpieczeństwie swoim i swojego partnera na służbie. Ten zawód jest trudny i nie wszyscy się do niego nadają.

- Pnie się pan po szczeblach kariery, czy ciężka była ta droga?

- Na każdym stanowisku, na którym pełnię służbę, staram się i daję z siebie wszystko. Obowiązki wykonuję najlepiej jak tylko potrafię. Oczywiście satysfakcjonujące są dla mnie wysokie oceny moich przełożonych, ale awanse nie są moim celem.

- Awanse poszerzają te możliwości...

- Możliwość rozwoju jest bardzo ważna w każdym zawodzie. Służba w policji to zapewnia. Chciałbym zachęcić do wstąpienia w szeregi policji, ponieważ nasza formacja daje olbrzymie możliwości. Bez względu na to, czy jesteś policjantem służby prewencyjnej, ruchu drogowego, kryminalnej, dochodzeniowo-śledczej możesz się rozwijać. W każdym pionie, mając predyspozycje możesz zostać kierownikiem, naczelnikiem, a nawet komendantem. W województwie świętokrzyskim pracuje ponad 3 tysiące policjantów i blisko 700 pracowników cywilnych. Jesteśmy nowoczesną formacją dysponującą dobrym sprzętem i coraz lepiej wyszkolonymi ludźmi. Na tle państw zachodnich nie mamy się czego wstydzić. Dlatego zachęcam do służby w policji, choć sam etap przyjęcia jest dosyć trudny i wymagający przygotowania.

- Jakie predyspozycje są wymagane?

- Przede wszystkim trzeba być wszechstronnym, odważnym, opanowanym i na pewno sprawnym fizycznie. Także spełniać wymogi formalne, takie jak dobra opinia czy niekaralność. Ale warto, bo ten zawód przynosi dużo satysfakcji. W ostatnich badaniach CBOS naszą służbę doceniło 72% Polaków, a aż 95% uważa swoje miejsce zamieszkania za bezpieczne. Bardzo mnie to cieszy, że świętokrzyska policja dokłada do tego swoją cegiełkę.

- Na jakim stanowisku czekały na pana największe wyzwania, a na którym satysfakcja plus?

- Na pewno służbę patrolową dobrze zapamiętam. To jest właśnie ten etap w karierze każdego policjanta, od którego się zaczyna. Jest ona filarem całej formacji. Było wiele takich sytuacji, gdzie trzeba było się zetknąć z ludzką krzywdą, z osobą pokrzywdzoną czy sprawcą. Myślę, że na każdym etapie mojej służby czerpałem z niej dużo satysfakcji. Najwięcej, gdy podczas codziennej służby można było pomóc drugiej osobie, np. będąc dzielnicowym, który spotyka się z ludźmi, rozwiązuje problemy rodzinne czy konflikty sąsiedzkie. W tej chwili, jako rzecznik prasowy, czerpię satysfakcje z przekazywania dobrych informacji. Odpowiadam za kontakty z dziennikarzami i to olbrzymia satysfakcja, kiedy mogę pochwalić się sukcesem policjantów i przekazać dobrą wiadomość mieszkańcom naszego województwa. Czuje się dumny, że noszę na piersi napis „policja": i orzełka na czapce.

- Dziękuję za rozmowę.

(K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ