Rok na turystycznych szlakach

Oddział Międzyszkolny PTTK

W numerze

Rok na turystycznych szlakach

Oddział Międzyszkolny PTTK

 

Dla starachowickiego Oddziału Międzyszkolnego PTTK każda pora roku jest dobra na wędrówkę i zwiedzanie. Skorzystali na tym również w minionym roku liczni miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu. 

Ogólnopolski Rajd Nocny Św. Emeryka, Piknik Archeologiczny Rydno, Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w Marszu Na Orientację, Rajd Wagarowicza, Spotkanie na Wykusie, eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego, to sztandarowe imprezy organizowane rokrocznie przez Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach. Nowością w ubiegłorocznym kalendarzu był I Złaz Międzypokoleniowy "Od gagatka do dziadka". Cieszył się dużym powodzeniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych mieszkańców naszego regionu.

Dużą popularnością cieszy się od lat turystyczna akcja "Wędruj z Nami" - cykl wycieczek turystyczno – krajoznawczych odbywających się przez cały rok : pieszych, górskich i objazdowych. W ubiegłym roku odbyło się 25 wycieczek z tego cyklu, w których udział wzięło kilkaset osób. Zwiedzili nawet ukraińskie Zakarpacie.

- Do najbardziej atrakcyjnych należały górskie wędrówki, podczas których uczestnicy zdobywali najwyższe szczyty zaliczane do Korony Gór Polski: Mogielicę w Beskidzie Wyspowym, Łysicę w Górach Świętokrzyskich, Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, Biskupią Kopę w Górach Opawskich, Ślężę w Masywie Ślęży, Waligórę w Górach Kamiennych, Chełmiec w Górach Wałbrzyskich, Wielką Sowę w Górach Sowich oraz Górę Kłodzką w Górach Bardzkich. Wisienką na torcie górskich wypraw była wędrówka po czeskim rezerwacie skalnym "Adrszpasko – Teplickie Skały" - relacjonują organizatorzy.

Zorganizowano również 3-dniową wycieczkę na Pomorze oraz 2-dniową do Włocławka, Torunia i Bydgoszczy. Duże "wzięcie" miały też wycieczki przyrodnicze zorganizowane przez Klub Instruktorów Ochrony Przyrody. Podczas tych wypraw uczestnicy poznali przyrodę Poleskiego Parku Narodowego, kilkakrotnie odwiedzili Świętokrzyski Park Narodowy, zwiedzili rezerwaty przyrody miasta Kielce i wędrowali po Pogórzu Ciężkowickim, zwiedzając rezerwat skalny "Skamieniałe Miasto" oraz Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach.

Klub Instruktorów Ochrony Przyrody przeprowadził też szkolenie dla kandydatów na instruktorów ochrony przyrody PTTK, a uczestniczący w nim zdali jak jeden mąż końcowy egzamin sprawdzający i Komisja Ochrony Przyrody Zarządu Głównego PTTK w Warszawie nadała im stosowne uprawnienia kadry programowej PTTK. Legitymacje i odznaki instruktorskie odebrali na grudniowym spotkaniu opłatkowym.

Prężnie działający Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach podwoił w 2017 roku liczbę członków ze 171 rok wcześniej do 246 w minionym roku.

- To efekt bogatej oferty i ciężkiej społecznej pracy pasjonatów turystyki zrzeszonych w naszej organizacji - nie kryją satysfakcji członkowie zarządu.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ