Na innych łamach

"Newsweek" nr 4

Są ludzie, którym agresja jest potrzebna, ponieważ nadaje im poczucie sensu. Bo nie zaznali miłości, boją się świata. Podczas terapii okazuje się, że pod spodem jest słabość psychiczna – wyjaśnia Renacie Grochal w "Bakcylu nienawiści" prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra.

Jako obywatelowi, nie jest mu obojętne, kto decyduje o losach jego kraju, Europy czy świata. Jako lekarz nie ma jednak prawa orzekać o czyimś zdrowiu bez zbadania pacjenta. "Kiedyś zapytano mnie, co myślę o Macierewiczu. Powiedziałem, że gdybym nie był psychiatrą, tobym powiedział, że jest szalony, ale ponieważ nie jestem, to nie mam prawa się tak wypowiadać. Jako obywatel odetchnąłem z ulgą, gdy się dowiedziałem, że go odwołano." Polityk powinien być mądry, uczciwy, pracowity i dojrzały emocjonalnie. Tyle że nigdy nie wiadomo, czy ktoś uczciwy, gdy otrzyma władzę, to uczciwy być nie przestanie. Poza tym nie ma nikogo całkowicie dojrzałego emocjonalnie. To ideał, do którego można jedynie dążyć. Na pewno niezasadne wydają się propozycje, by politycy przechodzili badania psychiatryczne. Lekarze dostaliby wówczas nieprawdopodobną władzę – prawo do orzekania o czyimś zdrowiu i psychicznej dojrzałości. I bez stawiania diagnoz można opisywać zło, które się dzieje. M.in. w Polsce, nakręcającej spiralę nienawiści. Teraz to już epidemia. Na nic zdaje się przekonywanie, że najważniejsze to odróżniać w praktyce dobro od zła. Niezależnie od tego co mówią politycy. "Gdy pojawia się człowiek, który potrzebuje pomocy, to jako chrześcijanin nie mogę powiedzieć, że mnie to nie obchodzi. A gdy widzę zło, to nie udaję, że go nie widzę." Niegodziwe jest straszenie społeczeństwa obcym. "Jeśli nie przed ludźmi, to przed Bogiem tacy politycy kiedyś odpowiedzą za ksenofobię. Mój znajomy Syryjczyk, profesor socjologii, był w pewnym polskim mieście na spotkaniu. Jakaś pani powiedziała "To przez ciebie musiałam wydać aż 37 złotych na nowe zamki w domu, bo podobni tobie muzułmanie gwałcą i rabują. Od księdza się o tym dowiedziałam." Zapytał, ilu jest Arabów w mieście, a ona przyznała, że nie wie – okazało się, że ani jednego. Ale ta kobieta została zarażona strachem. I to jest nieprawdopodobna niecnota, gdy polityk sieje lęk po to, żeby później zdobyć głosy wystraszonych". Agresja wielu ludziom jest potrzebna, bo ich integruje i nadaje poczucie sensu. Wykrzykujący nienawistne hasła na demonstracjach w rzeczywistości są wewnętrznie słabi. Każdy powinien zbadać, ile w nim siedzi bakcyla nienawiści. Lepiej jej przeciwdziałać. Bo inaczej zniszczy się siebie, a nie urojonych przeciwników. W interesie własnego zdrowia jest bycie człowiekiem dobrym i otwartym wobec innych oraz starać się zrozumieć otaczający świat.

"Gazeta Wyborcza" nr 3

Maciej Samcik wymienia "10 rzeczy, które cię zadziwią w 2018 r." To będzie czas nowych technologii, z którymi przyjdzie się powoli oswajać.

Wśród technologicznych trendów jest wideoweryfikacja. Zamiast kserokopii dokumentów do banków wkroczy właśnie ona wraz z biometrią. Chcąc na przykład wziąć kredyt, będziemy pokazywali do kamery w naszym komputerze dokumenty. By zostały zweryfikowane, czy nie są fałszywe. Zakładanie konta i wzięcie pożyczki będzie się odbywać zdalnie. Centrum autoryzacji sprawi, że coraz więcej spraw załatwimy przez Internet. W specjalnych centrach będzie można kupić certyfikaty elektroniczne będące naszym szyfrowanym e–podpisem. Mobilną autoryzację przelewów ma na razie kilka banków, ale stanie się to standardem. Przelewów nie będzie się już autoryzować esemesem. Pod strzechy być może trafi też blockchain. Będzie nas otaczało coraz więcej kryptowalut. W usługach finansowych po raz pierwszy może pokazać moc sztuczna inteligencja. Pojawią się duże boty, które nawet zgłoszą szkodę ubezpieczeniową. I zaproponują inwestycje pieniężne. Przez smartfon będzie można kupić coraz więcej ubezpieczeń. Ba, nawet ubezpieczenia na minuty! Tyle że jednocześnie pojawią się na większą skalę mobilne wirusy, blokujące dostęp do urządzeń i żądające okupu. Zakończy się "uzbrajanie" sieci sklepów w terminale pozwalające obsługiwać płatności zbliżeniowe. Już nie kartą lecz telefonem. "Niebank" (czyli różne aplikacje na podstawie danych z banków) zarządzi domowym budżetem. Skończy się ponadto pobieranie opłat za przewalutowanie albo spready. W tym przypadku dzięki wielowalutowym kartom.

"Polityka" nr 3

Juliusz Ćwieluch- dziennikarz tygodnika rodem ze Starachowic, określa Polaków jako "Bogatych duchem". W 1993 r. ze swojego poziomu życia było zadowolonych 3 proc. respondentów. Dziś tak twierdzi 26 proc. badanych.

W latach 60. ub. wieku oznaką luksusu był dostęp do bieżącej wody i toaleta w mieszkaniu. Obecnie pralki automatycznej nie ma zaledwie 3 proc. ankietowanych. Posiadanie telefonu komórkowego deklaruje 95 proc. badanych. 75 proc. przyznaje się do własnego auta. Z tego 23 proc. ma dwa samochody. A 5 proc. aż trzy. Tyle że rynek luksusowych pojazdów w Polsce praktycznie nie istnieje. Maserati w 2017 r., kupiło 88 Polaków. Sprzedał się zaledwie jeden lotus i 7 rolls – royce`ów. Polacy kupują stare auta. Bo na takie nas stać. Ich stan techniczny jest na żenująco niskim poziomie. "Mam klientów, którzy przyjeżdżają do mnie porsche cayenne, bo nie stać ich na opłaty w autoryzowanym serwisie. Kombinują z używanymi częściami, szukają zamienników z innych aut. Więcej w tym aspiracji niż pieniędzy – mówi /.../ właściciel warsztatu samochodowego w Starachowicach." Polska długo jeszcze będzie samochodowym śmietnikiem Europy. O ile zmywarka do naczyń stała się standardem, o tyle suszarka do prania dopiero zyskuje na popularności. Ale jest jednym z artykułów, których sprzedaż rośnie coraz szybciej. Co z tego jednak, że pod względem elektroniki gonimy czołówkę Europy, jeśli e-czytniki ma zaledwie 7 proc. badanych. Ba, 82 proc. do niczego ich nie potrzebuje! "Dane są alarmujące, bo jednocześnie spada również liczba osób deklarujących posiadanie zbioru co najmniej 50 książek. W 2011 r., taką deklarację składało 54 proc. ankietowanych. W zeszłym roku 10 proc. mniej." Generalnie Polacy dziś mniej boją się biedy. I inaczej ją postrzegają. Ich zdaniem bieda jest wtedy, kiedy nie stać nas na wakacje albo przeprowadzenie remontu. Próg interwencji socjalnej zaczyna się poniżej 514 zł na członka rodziny. To według resortu polityki społecznej. Polacy mają własny – 918 zł. Trendy wyznacza Warszawa. Ekonomicznie i mentalnie odjechała od reszty Polski. W stolicy chodzenie na lunch nie jest niczym zdumiewającym. Ale w powiatowym mieście – ze względu na poziom płac – wciąż jeszcze tak. W Warszawie płace idą w górę. PiS po przejęciu spółek skarbu państwa sypnął pieniędzmi. Podwyżki dostali mundurowi. Dopominają się teraz o powrót do 100 proc. zwrotu za czas choroby. Pocztowcy otrzymali w jednym roku dwie podwyżki. Tam akurat długo nie podnoszono pensji. W niektórych państwowych spółkach wypłacono 15, a nawet 17 pensji.

"Zwierciadło" nr 1

Mamy prawo do wiedzy, z kim dziecko spędza czas, ale nie mamy prawa rozstrzygać, z kim może się spotykać, a z kim nie – mówi Alinie Gutek we "Wszystko pod kontrolą?" psycholożka Aleksandra Piotrowska.

Nie chodzi wcale o to, żeby całkowicie przestać sprawować funkcję opiekuńczą. Jednak dążenie do stuprocentowego bezpieczeństwa prowadzi do całkowitego ubezwłasnowolnienia dziecka. Świat wcale nie wygląda teraz na bardziej niebezpieczny niż kiedyś. Owszem, zmienia się rodzaj zagrożeń, ale nie ich liczba. "Na najpoważniejsze niebezpieczeństwo narażone jest dzisiaj dziecko siedzące w swoim pokoju przed komputerem. To Internet, choć pełni wiele wspaniałych funkcji, jest tym, co naprawdę zagraża dzisiaj dzieciom, czyli źródłem przemocy. /.../ Nie zgadzajmy się na to, żeby dzieci poniżej 12. roku życia miały konta w mediach społecznościowych. A gdy już ten wiek osiągną, zadbajmy, aby ich pierwsze konta były otwarte dla nas, abyśmy byli wśród ich znajomych. Pierwsze kroki w Internecie powinny być całkowicie kontrolowane, przecież dziecko nawet niechcący może dostać się na niepowołane strony, które otwierają się po wpisaniu teoretycznie niewinnych słów. Wcześniej czy później na nie trafi, musimy więc je na to przygotować. A nie ma lepszego przygotowania niż rozmowa. Z badań wynika, że większość dziewięciolatków ma za sobą pierwsze doświadczenia z filmami porno. Dając dziecku smartfon, tym samym dajemy mu możliwość niekontrolowanego dostępu do Internetu. Ten dostęp ma 84 proc. dzieci." Bogate w aplikacje telefony komórkowe są niebezpiecznym narzędziem. Nie ma szans na ich wyeliminowanie, bo rodzice chcą mieć w ten sposób pieczę nad dzieckiem. A zaczyna się od montowania kamerek, by podglądać nianie... Tyle że takie myślenie prowadzi do ukształtowania człowieka zniewolonego. Ten będzie zawsze kombinował, jak kontroli umknąć. "Nadmierna kontrola może więc prowokować do nieszczęścia. Nie pozwala na przejęcie odpowiedzialności za swoje czyny i na doświadczenie sprawstwa, co może być bardzo groźne, bo prowadzi do wychowania potulnego wykonawcy naszych poleceń." Dlatego nawet pięciolatka trzeba posyłać po bułki, jeśli nie musi przechodzić przez ulicę. I obserwować go, jak sobie radzi. Siłowe rozwiązania problemów są nieskuteczne. Dziecko uczy się wtedy oszukiwać. Może akurat kłopoty pojawiły się, bo rodzice od pierwszej klasy sprawdzali, co dziecko ma zadane?... Lepiej oddawać dziecku coraz więcej decyzji, bo taki jest kierunek rozwoju człowieka. Sukcesem jest wychowanie dobrego i porządnego, który zachowuje się przyzwoicie niezależnie od tego, czy ktoś go kontroluje czy nie.

"Forum" nr 1

Nikt nie był bardziej zapalonym zwolennikiem Unii Europejskiej niż Polacy, Czesi i Węgrzy – przypomina "Der Spiegel" w tekście "Wschód zaszedł za daleko". Tymczasem dziś wielu z nich głosuje na antyunijnych populistów.

Oliwy do ognia dolali uchodźcy z Bliskiego Wschodu, których Angela Merkel zaprosiła do Europy. Miliony nielegalnych muzułmańskich imigrantów, których akurat te kraje nie chcą. W Czechach jest całkiem prawdopodobne referendum na temat wyjścia z Unii. Bo euro jest bez szans, a UE zbudowano na kłamstwie- słyszy się nie tylko wśród tamtejszych nacjonalistów. "Obiecywaliście, że osiągniemy wasz standard życia. To się nie sprawdziło /.../ - to dziś rozpowszechniony pogląd. Wszystkie czeskie partie, które osiągnęły dobre wyniki w wyborach, zajmują podobne stanowisko. /.../ A tak się dzieje nie tylko w Czechach, lecz również w Polsce, na Węgrzech i w kilku innych państwach Europy Wschodniej. Na Węgrzech straszy się Georgem Sorosem i rzekomym spiskiem, którego celem jest "uszczuplenie roli europejskich języków i kultury, aby królowała integracja nielegalnych uchodźców". W ten sposób tworzy się wyrazisty wizerunek wroga. Nowym członkom Unii, którzy z akcesją wiązali wielkie nadzieje, już 13 lat później ta Unia zdążyła się sprzykrzyć. Teraz do dobrego tonu należy narzekanie na UE." Co poszło nie tak? Zarzuca się, że Zachód za mało interesuje się Wschodem i pielęgnuje swoje uprzedzenia wobec państw Europu Wschodniej. Na Wschodzie z kolei panuje poczucie braku przynależności do Zachodu. Kłóci się to np. z faktem, że nigdy w dziejach Polakom nie powodziło się tak dobrze jak obecnie. Gospodarka rośnie, a bezrobocie jest niewiele wyższe niż w Niemczech. Do pracy w Polsce przyjeżdżają Ukraińcy, więc w Polsce nastał... Zachód. To ziemia obiecana. Ale większość Polaków i tak czuje się zagrożona ze strony Zachodu. Sprzeciwia się przyjęciu uchodźców. Na fali pielęgnowania przez rządzący PiS narodowej narracji i historycznie podbudowywanego mitu Polski jako ofiary. Na niską samoocenę Polaków z pewnością wpływa to, że Polacy pracujący na Zachodzie wykonują raczej podrzędne prace. Przeciętny wyborca PiS mieszka na wsi albo w małym miasteczku, dla niego większy dobrobyt jest zjawiskiem ulotnym. "Wszystko, co aprobują liberalne elity, odbiera jako zagrożenie. Populiści mówią swoim wyborcom: zrobiliście już dosyć, nie musicie stawać się tacy jak oni, w ogóle nie musicie się zmieniać".

"Przegląd" nr 2

"Dlaczego Polak nieustannie klnie jak szewc?" – na "Pytanie tygodnia" Michała Szewczyka odpowiedzieli:

– Anna Dymna, aktorka, Mistrzyni Mowy Polskiej: "Zapytałam o to swoich studentów. – Dlatego, że ludzie coraz mniej czytają i znają coraz mniej słów adekwatnych do wyrażania emocji – odpowiedziała 20 – letnia dziewczyna. Z kolei zdaniem jej kolegi ludzie nie mają teraz w ogóle czasu na to, żeby dużo gadać, w związku z czym kumulują przekaz w takich mocnych słowach. A ja myślę, że ludzie zawsze klęli, tylko nie było na to przyzwolenia społecznego. Obecnie w mediach jest go coraz więcej, proszę zobaczyć, jak obrażają się politycy. Dlatego nie ma się co dziwić, że młodzi ludzie przejmują te wzorce i nie krępują się używać takich słów. /.../"; prof. Małgorzata Marcjanik, językoznawca: "Przedstawicielowi każdej kultury słowa te służą do rozładowania frustracji, złości i ukojenia bólu. /.../ Są więc potrzebne. Ale nie w każdej sytuacji można ich użyć. Gdybym – zdenerwowana – powiedziała do studentów: "Kiedy mi, ku... złożycie wreszcie te prace zaliczeniowe?!", skompromitowałabym się. Mimo że słowo jest studentom dobrze znane (i praktykowane), w ustach wykładowcy wywołałoby u nich konsternację. Polak wulgaryzmów i przekleństw nie używa nieustannie. Używa ich co najwyżej niestosownie. Na przykład na ulicy, w barze, w Internecie. Jeśli powoduje tym konsternację odbiorców, naraża się na miano klnącego jak szewc."; Agata Hącia, popularyzatorka poprawnej polszczyzny: "Zwykle przeklinamy dlatego /.../, żeby zachować zdrowie psychiczne, a powiedzenie czegoś mocnego jest wówczas chyba najłatwiejszym sposobem. Oczywiście mówi się też o innych przyczynach niż potrzeba wyrażania emocji, takich jak bezrefleksyjne naśladowanie niektórych wzorców językowych, ale one są moim zdaniem wtórne. Dodam, że jako językoznawcy trudno mi się zgodzić z tezą, że Polacy przeklinają więcej niż inne narody; nie znam badań, które by to potwierdzały. Myślę, że wszyscy przeklinamy tak samo."

wybrała /ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ