W intencji powstańców

Brody

Brody

W intencji powstańców

Brody

 

Gmina Brody wpisała się w dzieje bohaterskiego zrywu powstańczego o odzyskanie niepodległości w 1863 roku. Na cmentarzu kryneckim zachował się grób Ludomira Wędrychowskiego - bohatera Powstania Styczniowego.

Obchody 155. rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczęły się w kryneckim kościele mszą świętą w intencji bohaterów powstania i zwycięskiej bitwy pod Iłżą, odprawioną przez ks. kanonika, Wojciecha Zdona. Uczestniczyła w niej wójt gminy Brody, Marzena Bernat oraz radni, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszenia „Barchan” Krynki, Polskich Drużyn Strzeleckich i liczni mieszkańcy gminy. W procesji przeszli na cmentarz w Krynkach, gdzie modlili się przy grobie Ludomira Wędrychowskiego - weterana Powstania Styczniowego, bohatera walk „o wolność naszą i waszą”.

Ludomir Wędrychowski (1838 - 1906) urodził się w Suchedniowie. Wraz z bratem Innocentym Wędrychowskim walczył w oddziale Mariana Langiewicza, a po upadku powstania wyjechał do Włoch, by walczyć u boku Garibaldiego. Po powrocie do kraju osiedlił się w Brodach i podjął pracę w zakładach w Nietulisku. Pośmiertnie przyznano mu honorowy stopień podporucznika weterana.

(K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ