Spotkanie opłatkowo-noworoczne

Wąchock

Spotkanie opłatkowo-noworoczne

Jak co roku w uroczystość Trzech Króli w Świetlicy Wiejskiej w Ratajach odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne. Na wspólnym kolędowaniu zgromadzili się mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu i Opactwa O. Cystersów: Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock - Jarosław Samela, zastępca burmistrza - Sebastian Staniszewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku - Marian Susfał, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąchocku - Małgorzata Polakowska oraz O. Gerard Staszczyszyn.

Spotkanie uświetnili kolędnicy pod przewodnictwem O. Benedykta Zielińskiego, którzy zaprezentowali program artystyczny i zaprosili wszystkich zebranych do wspólnego śpiewu. Dalej, akompaniując na gitarze, kolędowanie prowadził Artur Biniek, znany z muzycznego talentu i pasji mieszkaniec Rataj. O organizacyjną i kulinarną stronę spotkania zadbały członkinie KGW oraz Stowarzyszenia "Przyjazna Wieś Rataje". Na stołach nie zabrakło ciast, sałatek i innych świątecznych potraw przygotowanych przez mieszkańców. Atmosferę spotkania wierszem opisała pani Zofia Miernik z Wąchocka:

"Potem – jak na Litwie ninie

W świętokrzyskiej tej krainie,

Choć bez dworu imć Horeszków,

Z KGW ubogich mieszków

Panie stoły zastawiają

I do uczty zapraszają.

Są kartacze z mięsa, rosół,

Barszcz z uszkami i sałatki,

Ciasta, kawa i herbata...

Coś dla siostry i dla brata.

Groch z kapustą, bigos wiejski

Z zawartością dość bogatą.

Strojne stoły, dań kolory

I choinki barwna szata.

Gwar rozbrzmiewa w każdym kącie,

Uśmiech zdobi wszystkie twarze.

Cieszą się przybyli goście

I kontentni gospodarze"

W przygotowania włączył się także MGOK w Wąchocku. Spotkanie było jednocześnie podsumowaniem projektu pn. "Rozwój oferty aktywności społecznej gminy Bieliny i miasta i gminy Wąchock poprzez organizację cyklu zajęć kulturalnych", realizowanego ze środków PROW na lata 2014-2020. Już od czterech lat KGW w Ratajach oraz Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Rataje" organizują również kolędowanie w kaplicy p.w. Św. Zofii w Ratajach. Tak było również w bieżącym roku. W niedzielne popołudnie, 14 stycznia kaplica wypełniła się mieszkańcami wsi. Przybyli dorośli, młodzież oraz dzieci. Po chwili modlitwy i skupienia, rozbrzmiały słowa kolęd i pastorałek w wykonaniu członkiń KGW, którym akompaniował na akordeonie Honorowy Sołtys Wąchocka, instruktor MGOK Marek Samsonowski. Następnie z utworami "Uciekali, uciekali", "Do szopy, hej pasterze", "Gdy się Chrystus rodzi", "Z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły" i "Cicha noc" wystąpił Artur Biniek. Śpiew przerywany był oklaskami słuchaczy oraz występami najmłodszych prezentujących wiersze ks. Jana Twardowskiego i Tadeusza Kubiaka.

m.p.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ