Podatek od deszczu

Nowe prawo wodne obowiązuje

 

Od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono opłaty za odprowadzanie wody deszczowej. Tak zdecydowali posłowie, uchwalając nowe Prawo Wodne. Ile i kto zapłaci za deszczówkę w Starachowicach? 

Podatek dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów, biurowców, ale też spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, które koszty przerzucą na swoich lokatorów. Z opłat zwolnione będą natomiast kościoły i związki wyznaniowe, „ze względu na wymiar społeczny”.

Opłatami za usługę odbioru wód opadowych i roztopowych objęte zostały wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym również dachy, z których wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Rząd oszacował, że statystyczny Polak zapłaci 13-14 zł rocznie.

Wysokość opłat ustala włodarz konkretnej gminy, do kasy której wpłynie z tego tytułu 10 proc., a 90 procent pobranej kwoty trafi do budżetu państwa. Pismo o zasadach ustalania opłat za usługi wodne z Ministerstwa Środowiska wpłynęło do Urzędu Miejskiego 4 stycznia br. Ile wyniesie w Starachowicach?

- Obecnie zespół prawny Urzędu Miejskiego i służby finansowe zajmują się interpretacją zapisów ustawy. Sprawdzamy, weryfikujemy i przygotowujemy się do wprowadzenia jej zapisów w życie. Prawdopodobne konieczne będzie podjęcie w tej sprawie stosownej uchwały Rady Miejskiej - powiedziała GAZECIE Iwona Ogrodowska, rzecznik prasowy Urzędy Miejskiego w Starachowicach.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ