Najstarsze osiedle bloków

Z kart historii miasta (169)

W numerze

Najstarsze osiedle bloków

Z kart historii miasta (169)

 

Które osiedle bloków w Starachowicach jest najstarsze? Żeromskiego? Majówka? Nie – to dawne osiedle ZUS-u przy Konstytucji 3 Maja 

Pierwsze budynki wielorodzinne w Starachowicach zostały wybudowane pod koniec lat 30. Było to osiedle ZUS-u, zaprojektowane przez uznanego architekta Juliana Putermana-Sadłowskiego. Głównym inwestorem był Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Towarzystwo Starachowickich Zakładów Górniczych S.A. Bloki stanęły w obrębie sosnowego zagajnika u zbiegu dzisiejszych ulic Konstytucji 3 Maja i Partyzantów, tworząc trójkątne założenie ograniczone z trzech stron fasadami a z czwartej – garażami. Pomiędzy blokami usytuowano plac zabaw dla dzieci i zieleń rekreacyjną. Całe osiedle zostało skanalizowane oraz zaopatrzone w centralne ogrzewanie!

Jako pierwszy postawiono blok nr 25. Jego budowę ukończono przed wybuchem wojny; pozostałe bloki zostały dokończone w pierwszych latach okupacji niemieckiej. W bloku tym zaprojektowano 12 mieszkań 3-pokojowych wyposażonych w przestronne kuchnie, łazienki i spiżarki.

Najbardziej wyeksponowanym budynkiem osiedla jest blok nr 23. Zaprojektowano w nim 12 komfortowych mieszkań 4-pokojowych wyposażonych w kuchnie i łazienki oraz urząd pocztowy. Blok ten (a także blok nr 27) posiada charakterystyczne dla architektury modernistycznej owalne balkony, dla których inspiracją były mostki okrętowe.

W bloku nr 27 zaprojektowano same kawalerki oraz lokale usługowe na parterze. Te mieszkania powstały zapewne z myślą o młodych inżynierach przyjeżdżających po studiach do pracy w Zakładach Starachowickich. W bloku tym dobrze widać pionowe przeszklenie klatki schodowej (tzw. „termometr”) oraz klinkierową cegłę jako ozdobny element elewacji. Blok ten bardzo szybko stracił funkcję mieszkalną na rzecz administracyjnej: przez wiele lat miał tu swoją siedzibę komitet rządzącej państwem partii. W bloku nr 29 zaprojektowano natomiast 12 mieszkań 3-pokojowych ze służbówkami, kuchnią i łazienką.

Wszystkie bloki osiedla cechowała prostota, wyrazistość oszczędność użytych środków i pełna użyteczność rozplanowania. Osiedle nadało kierunek dalszej rozbudowie miasta. Budynki stały się inspiracją dla rozpoczętego przed wojną, a wzniesionego po wojnie, osiedla Majówka. Atrakcyjności zespołowi osiedla ZUS-u dodawała otaczająca go zieleń, a wśród niej sosny – najpopularniejsze polskie drzewa. Poza atrakcyjnym wyglądem, sosny produkują w dużych ilościach żywicę, która wydziela bardzo przyjemny zapach. Nie mówiąc już o korzystnym oddziaływaniu na zdrowie olejków eterycznych unoszących się w powietrzu! Jednym słowem – jest to dobre miejsce do życia!

Powyższe informacje zaczerpnąłem z wystawy zatytułowanej „Starachowice zawsze z postępem” – inwestycje z lat 30. ubiegłego wieku. W imieniu autorów – Pawła Sadło i piszącego te słowa – zapraszam na jej otwarcie w czwartek 1 lutego o godzinie 17:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Adam Brzeziński

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ