Mało ważne zdrowie

Mimochodem

 

Z tematów medycznych w publicznej debacie są obecne wyłącznie in vitro, aborcja i ewentualnie lecznicza marihuana. Wszystkie rozumiane raczej restrykcyjnie. Na "nie". Mimo że z prokreacją ma problem coraz więcej małżeństw. A ciąża zagraża czasem życiu kobiety. Nie mówiąc o oleju konopnym, minimalizującym pewne dolegliwości, na co też trzymający władzę patrzą niechętnie. 

Wydawać by się mogło, że z racji największej wartości, jaką jest życie, służba zdrowia powinna być oczkiem w głowie rządzących. I nie dlatego, że już Jan Kochanowski pisał: "szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz". A może jednak właśnie dlatego, że nikt zdrowia nie jest w stanie sobie zagwarantować... Nawet wtedy, jeśli bardzo o nie dba. Organizm bowiem lubi płatać figle. Niekiedy w najmniej odpowiednim momencie. Tyle że przekonują się o tym przede wszystkim zwykli obywatele, z najwyżej przeciętną krajową w kieszeni. Bogatsi i rządzący do służby zdrowia mają łatwy dostęp, więc być może w odsuwaniu jej podstawowych problemów na dalszy plan nie ma nic dziwnego? Co innego in vitro i aborcja. To bat na inaczej myślące i czujące społeczeństwo, toteż ten trzeba trzymać na podorędziu.

Konsultacja stomatologiczna wskazała na schorzenie ogólnoustrojowe. A zatem konieczność wizyty u lekarza rodzinnego. Choć wszystko odbywało się we wczesnych godzinach rannych, w Starachowicach lekarz pierwszego kontaktu był już niedostępny. W przychodni usłyszałam, że nawet nagły przypadek musi poczekać do następnego dnia, bo tego dnia limit przyjęć jest wyczerpany. I tak to właśnie leczenie opóźnia się, co dzieje się ze szkodą dla pacjenta.

Wizyta w przychodni dziś to też swego rodzaju curiosum. Pacjenci w przychodni przestają być przyjmowani płynnie, czyli jeden po drugim. Między jednym a drugim jest kilkuminutowa przerwa, ponieważ lekarz musi uzupełnić w komputerze medyczną dokumentację. Ba, będąc w gabinecie rzadko ma się szansę na dłuższą rozmowę z lekarzem. Ten bowiem jest wpatrzony w monitor, wpisując rozmaite dane. To już nie wizyta u lekarza, lecz u urzędnika, gdzie pacjent odgrywa drugorzędną rolę. Inaczej mówiąc, lekarz wykonuje zajęcie nie mające nic wspólnego z przysięgą Hipokratesa. Bo tego oczekuje od niego NFZ. Instytucja mająca w ręku narzędzia, wcale lekarzowi nie pomagające, raczej przeszkadzające w wykonywaniu zawodu. Przez to pacjentowi poświęca on tylko trzecią część swojej uwagi, resztę systemowi informatycznemu.

Znajomy poskarżył się ostatnio - leczy się na chorobę nadciśnieniową – że podczas wizyty lekarz nie zmierzył mu ciśnienia. Tak zajęty był wprowadzaniem danych i komputerowym wypisywaniem recept, że musiał, klikając myszką, najnormalniej w świecie o tym zapomnieć.

Niby to wszystko drobiazgi. Ale od nich zaczyna się służba zdrowia. Dziś coraz bardziej kulejąca. Brakuje lekarzy, brakuje ratowników medycznych, brakuje pielęgniarek. W tej sytuacji nawet najlepsze programy kolejkowe i onkologiczne są nic niewarte. Bo kolejki się nie zmniejszą, a lekarzy onkologów nagle nie przybędzie.

Nie do pomyślenia, że znów w Starachowicach przesunięto termin przeprowadzki oddziału zakaźnego do nowych pomieszczeń. Ilekroć przekraczam próg tamtego miejsca, odnoszę wrażenie, że cofam się w czasie nawet o cały wiek. Aż się wierzyć nie chce, że w takich skromnych warunkach personel stosuje współczesne standardy leczenia. Jak w takim razie myśleć o nowych oddziałach w szpitalu?! Np. o geriatrycznym, który jest potrzebny od zaraz, bo społeczeństwo się starzeje.

W zasadzie już wiele lat temu trzymający władzę stracili kontakt z przedstawicielami służby zdrowia. Każda ze stron trzyma się swego, zamiast negocjować warunki dochodzenia do normalności. Obecnie się to potęguje. Bo też jeszcze nigdy tak gremialnie lekarze nie wypowiadali umów o pracę poza ustawowy 48 – godzinny limit. I nie wyjeżdżali tak masowo za granicę. Zapowiada się, że od 2018 r. na wizytę przyjdzie czekać nie tygodniami, miesiącami, a naprawdę latami. Modlitwa i życzenia zdrowia nie pomogą. Jedynie konkretne decyzje. Nie obrona terytorialna, nie żołnierze wyklęci i dekomunizacja są najważniejsze. To zdrowie obywateli.

/ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ