Obchody 155. rocznicy Powstania Styczniowego

W numerze

Obchody 155. rocznicy Powstania Styczniowego

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w obchodach 155. rocznicy Powstania Styczniowego. Z tej właśnie okazji, po raz 12. gościliśmy uczestników XII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., Szydłowiec - Kierz Niedźwiedzi - Zbijów Mały – Mirzec – Wąchock, który uzyskał w tym roku Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Za nami kolejny już Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., współorganizowany przez Powiat Starachowicki. Przez trzy dni (od 19 do 21 stycznia br.), w pięciu gminach: Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie, Mircu oraz Wąchocku, odbywały się uroczystości związane z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Już od ćwierć wieku są one połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski, które od 12 lat docierają także do naszego powiatu. Podobnie było tym razem.

Piątkowe uroczystości skoncentrowały się jak zawsze w Szydłowcu. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna (przez Michniów i Wzdół Rządowy), choć już wieczorem dotarli do nas, do gminy Mirzec, gdzie odbyła się najpierw konferencja, a potem akademia poświęcona lokalnym bohaterom Powstania Styczniowego: Jadwidze i Józefowi Prendowskim. Dzieje łączniczki gen. Mariana Langiewicza oraz jej męża przedstawili wieczorem zebranym uczniowie gimnazjum, wspierani przez Młodzieżowy Zespół Wokalny z Ośrodka Kultury Gminy Mirzec. Mocno zbudowana tym przedstawieniem była starosta Danuta Krępa, która dziękowała młodzieży za przybliżenie losów bohaterskich mieszkańców.

Zwracając się do zebranych podkreślała w swym wystąpieniu ogromne znaczenie powstania, które, mimo iż zakończyło się klęską, stało się źródłem kolejnych działań, które w efekcie zapewniły nam niepodległość.

- Ta niepodległość okupiona została wielkimi ofiarami życia oraz cierpienia tych, którzy walczyli, ale także ich rodzin. Musimy o nich pamiętać, żyjąc dziś w wolnej Polsce - mówiła starosta, przypominając, że rok 2018 jest rokiem szczególnym, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej właśnie okazji w naszym powiecie odbywać się będzie wiele wydarzeń i imprez, na które zaprosiła wszystkich mieszkańców.

Podczas spotkania nagrodzono także zwycięzców konkursów: historycznego i strzeleckiego, jakie odbyły się w ramach marszu. Nagrody dla znawców historii z zakresu Powstania Styczniowego ufundował Powiat Starachowicki.

Finał obchodów z udziałem licznie przybyłych środowisk kombatanckich i drużyn strzeleckich, odbył się tradycyjnie w niedzielę w Wąchocku. Byli także przedstawiciele władz, począwszy od tych centralnych, reprezentowanych przez Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w randze ministra, przez parlamentarzystów Ziemi Świętokrzyskiej i wojewodę, po samorządowców z wszystkich zaangażowanych gmin i powiatów. Powiat Starachowicki reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszył wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemysław Czaja. Wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą przy dworku Langiewicza, a później pod pomnikiem gen. Mariana Langiewicza. To właśnie tam odbyły się główne uroczystości oraz przemowy gości. Całość obchodów wieńczyła uroczysta msza święta w Opactwie Ojców Cystersów, po której wszyscy zaproszeni zostali na gorącą grochówkę do Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku.

m.p.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ