Potrzeba więcej odwagi

PAKS

W numerze

Potrzeba więcej odwagi

PAKS

 

Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia Eko- Serce, działające na rzecz przywrócenia Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach, zarzuca bierność samorządowcom w sprawie funkcjonowania PAKS i obecnych działań reaktywacyjnych kliniki. 

Powiat starachowicki wspierał i wspiera funkcjonowanie podmiotów leczniczych z zakresu chorób sercowo-naczyniowych, nie ustaje w staraniach dla zwiększenia finansowania świadczeń medycznych na kardiologię i zakontraktowanie świadczeń medycznych z chirurgii naczyniowej. Zarząd Powiatu niejednokrotnie spotykał się w tej sprawie z NFZ, interweniował w Ministerstwie Zdrowia, Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, by pacjenci z naszego powiatu mieli dostęp do wysokiej jakości świadczeń z zakresu chorób układu krążenia i angiologii. Instrumenty do takich działań ma też samorząd gminy.

Pierwszy ruch w sprawie funkcjonowania PAKS w Starachowicach władze miasta wykonały bodajże w lipcu 2017 r. i to po mojej interpelacji o wsparcie funkcjonowania PAKS. Niestety, bez efektów, a – moim zdaniem - zabieganie o dostęp do leczenia chorób sercowo- naczyniowych było nakazem chwili. Zabrakło dobrej woli, chęci działania ponad partykularnymi interesami, dobrem pacjenta? Można było przecież wykorzystać szerokie kontakty polityczne i branżowe, a nie” bacznie przyglądać się kto, kogo „ubabrał w lobbing”?

Wierzę jednak nadal w podjęcie działań, o które dopomina się słusznie stowarzyszenie EkoSerce, bo życie ludzkie ma największą wartość. I życzę włodarzom miasta więcej odwagi, gdyż – jak pisze Aleksander Świętochowski - ,,mała odwaga walczy z przeciwnymi zamiarami, wielka odwaga walczy z faktami dokonanymi, z którymi większość ludzi już się godzi”.

Paweł Lewkowicz

radny Rady Powiatu

Paweł Lewkowicz

radny Rady Powiatu

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ