Pobiliśmy rekord dobroci

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W numerze

Pobiliśmy rekord dobroci

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

Starachowice od początku grają z Jurkiem Owsiakiem. W tym roku dla wyrównania szans w leczeniu noworodków zebrano w powiecie starachowickim 148 011,90 zł. 

Finałowe granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zainaugurowano w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach koncertami i licytacjami. Uzbierano 4 tys. 790 zł i 44 gr. Największym zainteresowaniem cieszyły się nieprzygotowania z różnych przedmiotów, a najwyższe sumy uzyskano za nieprzygotowanie z biologii 700 zł (klasa II B), oraz z języka polskiego i fizyki 300 zł (klasa II D i III E). Koszulkę z podpisem Marcina Gortata wylicytowały uczennice klasy I B, Dominika Lipa i Wiktoria Ratajska, zaś koszulkę z Woodstock`u nauczyciel Robert Słoka. Duża pizza trafiła za 145 zł do klasy I A, tort w kształcie serca z napisem WOŚP wylicytowała klasa III B za 150 zł, a płytę Janusza Radka, Jan Wawszczak za 60 zł.

W przerwach między licytacjami koncertował szkolny zespół „Po Prostu”.

W akcję WOŚP włączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego. Zbiórkę prowadziły w placówce członkinie Szkolnego Koła PCK i Szkolnego Klubu Wolontariatu: Natalia Maciąg, Oliwia Stawska i Julia Hrapkowicz wraz z opiekunką Agnieszką Krupą, a w puszkach było 570 zł. W Szkole Podstawowej nr 10 zebrano natomiast 2236,16 zł, w Gimnazjum nr 2 - 1550,70 zł, a w Gimnazjum nr 3 - 230,02 zł.

Technikum nr 2 Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach granie z orkiestrą rozpoczęło 12 stycznia. Młodzież wraz z Elżbietą Piórkowską i Samorządem Uczniowskim zawładnęła salą gimnastyczną. Ze sceny popłynęły utwory same hity w wykonaniu uczniów. Do tańców integracyjnych „Tunak” i „Makarena” poderwały uczestników dziewczęta z klasy 1 lt. W trakcie koncertu odbyła się licytacja gadżetów. Pod młotek poszła m.in maskotka szkolna podarowana przez dyrektor Grażynę Małecką, zdjęcie Marcina Gortata z autografem oraz tradycyjne „niepytajki”. Koncertowi towarzyszył kiermasz, malowanie twarzy, zmiana koloru włosów na neonowy odcień oraz kramik ze słodyczami. W sumie uzbierano 4679,95 zł.

W sobotni wieczór w Domu Nauczyciela zorganizowano koncert ph. „Lubimy tańczyć”, podczas którego uzbierano 5780 zł. Na scenie zaprezentowały się grupy taneczne Szkoły Tańca MiM. Najwyższą kwotę w licytacji uzyskał Dzień na Ranczo, który wylicytowały MiM Mamy za 1240 zł. Maskotkę ZNP kupiono za 700 zł, natomiast fotel młodzieżowy za 400 zł.

Niedzielne granie z WOŚP rozpoczął Starachowicki Klub Morsów „Wektor”, zimową kąpielą na Piachach, a fani „czterech kółek” z grupy „Nocne Spoty Starachowice” oferowali za datki do puszki przejazd specjalnie przygotowanymi samochodami w tak zwanym „poślizgu kontrolowanym” i przejazdy sprawnościowe i w technice driftu. Zainteresowanie było ogromne, bowiem w trakcie czterogodzinnej akcji kierowcy niemalże nie opuszczali swoich aut. Z oferty jaką przygotowali kierowcy NSS korzystali mieszkańcy w każdym wieku. Do wzięcia udziału w Orkiestrze zachęciła ich chęć pomocy innym.

Finałowy koncert odbył się 14 stycznia br. w Starachowickim Centrum Kultury. Przygotowano bogatą część artystyczną i liczne licytacje. Najwyższą kwotę 1000 zł osiągnęły: wieża Eiffla oraz Dzień na Ranczo u Marioli Gałki, dzień z prezydentem Starachowic kupiono za 500 zł oraz przejazd kolejką wąskotorową, ufundowany przez Zarząd Powiatu za 450 zł. Aukcjom towarzyszyły występy artystyczne, na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły i soliści. Do puszki trafiło w tym czasie 9120 zł. Ponad 150 wolontariuszy od wczesnych godzin porannych kwestowało na ulicach miasta. Najwięcej pieniędzy zebrali: Aleksandra Bodo - 4063,50 zł, Laura Wolszczak - 2805,54 zł, Wojciech Bujak - 2489,41 zł, Milena Jabłońska- 2385,55 zł, prezydent miasta Marek Materek - 2234,80 zł, Julia Bzymek - 1766,65 zł, Ewa Gmerek - 1734,47 zł, Malwina Szmiłyk -1610,24 zł, Wanda Kołodziejczyk - 1557,93 zł oraz Michalina Kurek - 1476,22 zł. 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończono oryginalnym światełkiem do nieba. Na parkingu przed SCK rozbłysły zimne ognie i zawyły syreny służb mundurowych, by hukiem ogni sztucznych nie płoszyć zwierzaków.

Starachowicki Sztab WOŚP podsumował akcję i znowu pobiliśmy rekord. Z puszek wolontariuszy, licznych licytacji, darów od sponsorów i lokalnych przedsiębiorców zebrano w mieście 105 654,02 zł i 82,30 euro!

Na rzecz WOŚP grano również w okolicznych gminach. Publiczna Szkoła Podstawowa w Chybicach zorganizowała licytacje, rodzice przygotowali przepyszne ciasta i sałatki, a zebrano 2939,06 zł. W Publicznej Szkole Podstawowej w Rzepinie wolontariusze sprzedawali serduszka i zgromadzili 1792,56 zł. W orkiestrowej kawiarence oferowano ciasta przygotowane przez rodziców oraz słodycze ofiarowane przez Mirosława Rusina i zebrano 561 zł, a uczennice z klasy II B za samodzielnie upieczone gofry utargowały 364,10 zł. Samorząd Uczniowski zorganizował natomiast dyskotekę, z której dochód przekazano na WOŚP. Emocjonującym punktem była IX edycja szkolnego koncertu „Mam Talent”, w której wzięli udział uczniowie szkoły. Za wszystkie występy zebrano 1179,77 zł. W czasie koncertu przeprowadzono różne licytacje, między innymi zabawki przyniesione przez dzieci, autografy sportowców, książki, bajki, płyty, gry planszowe i komputerowe. Na licytację wystawiono też 2 torty upieczone przez Monikę Jop i Mariusza Styka. Klasa III A wylicytowała jeden za 510 zł, a klasa VI

za 460 zł. Imprezę nadzorowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego - Renata Kidoń i Agnieszka Żur. Podczas 26 finału społeczność szkolna w Rzepinie zebrała w sumie 6004,93 zł. W innych szkołach zorganizowano między innymi loterię fantową, apele z okazji WOŚP, sprzedaż ciast i słodyczy, konkursy karaoke oraz licytacje. W sumie gmina Pawłów uzbierała 26 324,97 zł.

W Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach uzbierano 16 032,91 zł. W wielkie granie z orkiestrą włączyła się także gmina Mirzec. Zorganizowali koncert kolęd „Niech kolęda się niesie”. Pierwsze skrzypce w tegorocznej orkiestrze zagrały: Agata Turek, Weronika Sieczka, Katarzyna Chmielewska i Dominika Gwóźdź, które do puszek zebrały 1891,17 zł. Kwestowały w swojej szkole, w Osinach, Mircu, Mirowie i w Wierzbicy. Przyłączyła się do nich również cała społeczność wsi: sołtys Roman Stompór, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Centrum Twórczości Ludowej oraz rodzice, którzy przygotowali wspaniałe stroje dla swoich dzieci. W niedzielny wieczór najmłodsi zagrali w musicalu utrzymanym w konwencji jasełek, zatytułowanym „A nadzieja znów wstąpi w nas”. Była to wspaniała uczta dla ducha. Zaprezentowały się solistki Amelia Ślawska, Ada Stompór, Wiola Kwapisz, Zuzanna Biesiadecka, Izabela Stompór, Paulina Pawelec oraz „Chochiki” z CTL. Wystąpili też dorośli soliści z tychowskiej „Gromady”: Wiesława Rokita, Agnieszka Wiśnios i Stanisław Pacek. Wieczór zakończył występ „Osinianek”, a graniu z WOŚP towarzyszyły stoiska z kawą, herbatą i ciastem, punkt pomiaru ciśnienia i poziomu cukru we krwi oraz punkt malowania twarzy.

Nad bezpieczeństwem kwestujących czuwały w mieście i powiecie patrole policyjne. Nie odnotowano żadnych incydentów.

(P. S.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ