Ustronie tonie

"Żyjemy jak na końcu świata" - mówią mieszkańcy

W numerze

Ustronie tonie

"Żyjemy jak na końcu świata" - mówią mieszkańcy

Mieszkańcy ulicy na osiedlu Południe, jednej z najmłodszych dzielnic miasta, czują się jak w średniowieczu. Zwrócili się więc do GAZETY o interwencję.

- Teraz, gdy ziemia jest zamarznięta, to nie jest najgorzej, ale i tak jeździmy po koleinach. Wiosną i jesienią po kostki grzęźniemy w błocie, a latem jest taki kurz, że mamy go dosłownie w zębach. Poza tym nasze domy i samochody non stop się brudzą. To jest po prostu wstyd i ciężko uwierzyć, że to 50-tysięczne miasto, bo żyjemy jak na końcu świata - mówi GAZECIE jeden z mieszkańców.

Okazuje się jednak, że fatalny stan nawierzchni ulicy Ustronie, to nie jedyny problem żyjących tam starachowiczan. Teoretycznie ulica krzyżuje się z jednej strony z ulicą Żytnią, a z drugiej z ulicą Moniuszki. Tylko teoretycznie, bo od ulicy Moniuszki wjazd jest niemożliwy, bowiem jest tam chodnik i wysoki krawężnik. Ponadto woda z pobliskich terenów płynie przez całą długość ulicy niczym strumyk, a mniej więcej w jej połowie znajduje się słup, który wchodzi w ulicę, a jego stan techniczny grozi zawaleniem.

- Nikt o nas nie pamięta. Prezydent obiecał nam, że przy okazji remontu ulicy Moniuszki rozwiązany zostanie problem z odwodnieniem naszej drogi, a strumyk płynie jak płynął. natomiast co do słupa, to każdy widzi w jakim jest stanie i nie dość, że jest w pasie drogowym, to jeszcze zaraz się przewróci, a to jest zagrożenie dla życia. Naprawdę mamy wrażenie, jakby o nas zapomniano, a my przecież nie oczekujemy tutaj autostrady, tylko w miarę normalnych warunków - dodaje nasz czytelnik.

Owszem, oferowano im udział w gminnych projektach, jak Budżet Obywatelski, ale przy małej liczbie lokatorów projekt nie ma większych szans. Mają za to inne propozycje.

- Mieszka tu kilka rodzin, po prostu nie będzie nas stać wyłożyć takie pieniądze do wspólnej inwestycji. Wiem, że pojawiali się ludzie zainteresowani zakupem działek gminnych, ale gdy widzieli jaki tu jest dojazd, to od razu rezygnowali. Przecież można poprawić jakość tej drogi i automatycznie podnieść cenę gruntów, a przy ich sprzedaży inwestycja szybko się zwróci... - proponują mieszkańcy.

Sprawą zainteresowaliśmy Urząd Miejski i okazało się, że władze Starachowic znają temat doskonale. Usłyszeliśmy zapewnienie, że część problemów mieszkańców zostanie rozwiązana już w najbliższych miesiącach.

- Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Marka Materka, dotyczącymi wykonania odwodnienia ulicy Ustronie, Gmina podpisała umowę z firmą Budromost na wykonanie dodatkowej studni pozwalającej na odprowadzenie wody z tego terenu. Termin wykonania tych prac, to pierwszy kwartał tego roku - poinformowała Iwona Ogrodowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

Podkreśliła też, że gmina systematycznie realizuje program modernizacji dróg gruntowych na terenie miasta i w tym roku część z nich będzie wyremontowana, ale mieszkańcy ulicy Ustronie muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

- Gmina posiada obecnie około 30 kilometrów dróg gruntowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, które są sukcesywnie modernizowane. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić, w jakim dokładnie terminie zrealizowany zostanie remont ulicy Ustronie - dodała rzecznik starachowickiego magistratu.

Okazało się także, że pomysł mieszkańców z tamtejszymi działkami gminnymi jest nierealny

- Z dokumentacji Referatu Geodezji i Zarządzania Nieruchomościami wynika, że Gmina Starachowice nie jest właścicielem działek budowlanych zlokalizowanych przy ul. Ustronie - twierdzi Iwona Ogrodowska.

Sporny słup, który znajduje się w pasie drogowym jest wydzierżawiony przez firmę Orange, którą również poprosiliśmy o komentarz, ale wciąż milczą.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ