Na innych łamach

"Newsweek" nr 2

Lud polski nie chce wolności. Chce, żeby mu dano święty spokój. Żeby ktoś wreszcie brzemię wolności z ludu zdjął – mówi Aleksandrze Pawlickiej pisarz Andrzej Stasiuk w "Genie samozagłady".

Wygląda na to, że kończy się nasza przygoda z Zachodem. Polacy zatęsknili za izolacją, swoją "chatą z kraja" i – jak pisał Tetmajer – chcą, żeby "nam buty mogły śmierdzieć, jak śmierdziały przed stu laty". Tak naprawdę zresztą nigdy nie chodziło o wolność, tylko o... kiełbasę. Wszak od podwyżek cen kiełbasy zaczął się nasz najsłynniejszy bunt. "Potem intelektualne elity z dużych miast dorobiły do tego piękne ideolo. I przez ćwierć wieku z lepszym lub gorszym skutkiem ciągnęły ten oporny naród w stronę wolności, Aż suweren się zaparł czterema kopytami i powiedział: dość. Powiedział: "my chcemy kiełbasy, naszej polskiej matki jadalnej, oraz świętego spokoju." Polski naród nie miał kiedy nauczyć się bycia wolnym. Przez wieki był chłopstwem w stanie niewolniczym, później mieliśmy zabory. A Zachód przez stulecia dorastał do wolności. "My wychowaliśmy się w tyranii i niewolnictwie. Tyrania jest niczym pierwszy wyuczony język, w którym, nawet jeśli poznamy inne języki, będziemy zawsze myśleć. Będziemy za tyranią i niewolnictwem tęsknić. /.../ Mam poczucie, że doświadczamy czegoś w rodzaju ludowej zemsty, że część ludu mści się na tych, którzy darowaną na chwile wolnością potrafili się cieszyć. /.../ Nastał więc czas odwetu. Zawiść jest jedną z najbardziej polskich cech. Szewc prałatowi zazdrości, że biskupem został. Obecnie rządzący doskonale o tym wiedzą i doskonale potrafią zaspokajać tę potrzebę zawiści. Ich retoryka jest retoryką mścicieli. Rozjechać wszystko, co udało się tym, którym się udało. Nie chodzi o żaden patriotyzm ani o poglądy. Chodzi wyłącznie o TKM." Każdy zdrowo myślący człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że suwerenność to coś wyimaginowanego. Nawet Rosja nie jest suwerenna, bo ma na karku Chińczyków. Do wyboru są zatem dwie opcje: Zachód albo... Wschód. Kompletna alienacja sprawi, że znów staniemy się łatwym łupem, jak nie przymierzając w 1939 r. Szkoda, bo Polska to nie jest zły kraj. Ma tylu wspaniałych ludzi, którym próbuje się wmówić, że nie są z tego narodu. Nadzieja w kobietach. Ich czarny protest był fenomenem. No i pułapka modeli autorytarnych polega na tym, że gdy braknie wodza, wszystko się sypie. "W Polsce wisi to na dwóch samotnych facetach. Tym z Nowogrodzkiej i tym z Torunia."

"Przegląd" nr 52

"Celem PiS jest władza, której nie odda" – twierdzi prof. Karol Modzelewski, z którym rozmawiał Robert Walenciak.

"Sondaże wskazują, że jest w Polsce wyraźny podział klasowy. I że w tym podziale przewagę ma część ludowa, bo nie mogę powiedzieć, że proletariacka. Klasa robotnicza przecież została skutecznie przez naszą transformację zlikwidowana. Ale ludowa część jest większością." PiS ma za sobą połowę społeczeństwa i długo się to nie zmieni. Dlatego zmiany w Polsce zachodzą w gruncie rzeczy pomału. Są do wzięcia jeszcze media. I to się PiS – owi uda. "Czy zabiorą TVN Amerykanom? Chciałbym to zobaczyć, bo pewnie nie obędzie się bez reperkusji międzynarodowych ze strony jedynego sojusznika, którego w tej chwili uważamy za sojusznika." Ta władza chce wszystko przejąć, gdyż chce ... rządzić bezterminowo. I to tak, żeby nie przeszkadzał jej żaden przepis, żaden niezależny mechanizm, żaden ruch. A do tego wystarczy właśnie społeczne poparcie i przyzwolenie. "Władzy raz zdobytej nigdy nie oddamy – to, jak wiadomo, stary komunistyczny slogan – a zwłaszcza nie oddamy z tak głupiego powodu jak jakieś kartki wyborcze." Po to buduje się państwo policyjne, żeby w ludziach zasiać strach. Ponieważ na czele sądów stoi Zbigniew Ziobro, mamy kwintesencję państwa policyjnego. "Państwo policyjne to takie państwo, w którym policjant stoi nad sędzią. Policjant, prokurator, organ ścigania. On mianuje i odwołuje sędziów, karze ich, przenosi, więc faktycznie im rozkazuje." Kluczem do sukcesu stało się społeczeństwo, popierające PiS, a ta część wciąż się powiększa. Bez odzyskania zatem kontaktu polskich elit z polskim ludem nic się nie zmieni. Tyle że z ludem dogadują się bojówki narodowe. "Zachęcam do pracy na wzór narodników – pójście w lud! /.../ Póki nie wiemy jak rozmawiać, póty nie znajdziemy wspólnego języka, nic nie wskóramy. Jeśli chcemy być skuteczni – trzeba z nimi się dogadywać. I wtedy, jeżeli władza użyje pałek, kajdanek, całego instrumentarium państwa policyjnego przeciwko środowiskom plebejskim, ludowym, trzeba powiedzieć: to jest państwo policyjne. Bo to będzie państwo policyjne w akcji, w działaniu." Europa nam nie pomoże. Nie zrobiła tego wobec Węgier, nie zrobi wobec Polski. Prędzej Kościół kat. Zachęcam do studiowania starych instrukcji. Jan Olszewski napisał taką pt. "Obywatel a Służba Bezpieczeństwa." Znów będzie nam potrzebna. Cóż, prawdą okazało się zdanie w "Kobyle historii": "Demokracja jest silna poparciem obywateli, może upaść, jeżeli zabraknie zgody obywateli co do podstawowych reguł demokracji."

"Nie" nr 51 – 52

850 prokuratorów i sędziów bierze udział w dealu, jaki Ziobro ubił z kościelnym oligarchą z Torunia. I udają, że wszystko jest w porządku. Nie jest! – donosi Andrzej Sikorski w tekście "Rydzyk uczy wsadzać".

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wygrała konkurs na cykl szkoleń dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Choć zgłosiło się 12 oferentów, nikt nie miał szans, bo wymagania konkursowe tak ustawiono, żeby zwycięzca był jeden. Tylko szkoła o. Rydzyka dysponuje zapleczem hotelowo – gastronomicznym, studiem telewizyjnym i radiowym oraz specjalistami od mediów i dziennikarstwa. No i dostała 3 mln zł. Uczestnicy muszą wypełnić szczegółową ankietę, z adresem, numerem peselu i telefonu włącznie. Tym sposobem o. Rydzyk dysponuje danymi najważniejszych sędziów i prokuratorów w Polsce. "Nie ma gwarancji, że nie wykorzysta tych informacji do prywatnych celów. Np. pewnego dnia prokuratorzy i sędziowie znajdą w skrzynkach pocztowych wezwania do bronienia życia poczętego albo do walki z In vitro." Przez cały 2018 rok szkolenia odbywać się będą pełną parą. Trwają po 6 dni i podzielono je na 2 – dniowe bloki. Mimo że autor tekstu próbował oficjalnie zdobyć informacje o kursach, szkoła mu ich nie udzieliła, choć ma taki obowiązek. Zasłaniano się jak zwykle ochroną danych osobowych. Autora dziwi, że skoro wszystko jest transparentne i uczciwe, skąd ta chęć ukrycia wszystkiego? O szkolenia zatem dziennikarz spytał kursantów. Owszem, odpowiedzieli na maile, lecz zasłaniali się nieznajomością nazwisk wykładowców. Nawet materiałów szkoleniowych się pozbyli... Co ciekawe, w szkoleniu uczestniczyli prokuratorzy związani ze śledztwem w sprawie cofnięcia w 2008 r. dofinansowania 22 mln zł na poszukiwanie wód geotermalnych. Albo dotyczącym przekazania redemptorystom przez pisowskiego wojewodę działki budowlanej z 85 – proc. bonifikatą. Prawo dopuszcza taką możliwość, pod warunkiem, że teren przeznaczony będzie na cele kultu religijnego. Tyle że tu może wchodzić w grę kolejny biznes. Inny sądowy przewód, to postępowanie w sprawie zbiórki pieniędzy zorganizowanej przez Radio Maryja na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Nie wiadomo nawet, ile zebrano pieniędzy i czy nie poszły na Radio Maryja. Itd. "Ministerstwo Sprawiedliwości nie odpowiedziało na prośbę o udostępnienie dokumentacji konkursowej. Nie odpowiedziało też na pytanie, kto i dlaczego wpadł na pomysł zorganizowania szkoleń. Wszystko wskazuje na to, że przyznanie Rydzykowi takiego zlecenia jest formą spłaty długu wdzięczności, jaki Ziobro ma wobec toruńskiego zakonnika za polityczne i propagandowe wsparcie."

"Forum" nr 26

Papież Franciszek jest jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi w dzisiejszym świecie – uważa "The Guardian". I pyta "Uderzą w pasterza?" Ale wcale nie ateiści, protestanci czy muzułmanie lecz część wiernych Kościoła kat.

Skromność papieża – jeździ fiatem, sam nosi swoje bagaże, płaci rachunki w hotelu i myje nogi muzułmańskich uciekinierek - wywołała wściekłą reakcję konserwatystów, obawiających się, że ten duch może podzielić, a nawet rozsadzić wspólnotę. "- Nie możemy się doczekać aż umrze. To, co mówimy o nim między sobą, nie nadaje się do druku. Kiedy spotyka się dwóch duchownych, rozmowa prędzej czy później schodzi na to, jak okropny jest Bergoglio... On jest jak Kaligula: gdyby miał konia, zrobiłby z niego kardynała. /.../ - wyjawił mi w tajemnicy jeden z angielskich księży." Nienawiści towarzyszy strach. Bo papież posunął się za daleko w sprawie rozwodów. Próbuje zachęcać księży do udzielania komunii rozwodnikom i parom żyjącym w nieformalnych związkach. To flirt z herezją według wielu. Tyle że papież próbuje usankcjonować coś, co i tak jest na świecie stosowane. W Kościele kat. trwa najpoważniejszy od lat 60. ub. wieku kryzys. Zachodzi obawa, że Franciszek doprowadzi do rozłamu w Kościele kat. "Na tle poprzedników Franciszek jest wyrazistym przykładem religijnego ekstrawertyka, katolika zwróconego na zewnątrz Kościoła. A jego najzagorzalsi przeciwnicy to religijni introwertycy. /.../ Chcą tajemnicy i romantyzmu, a nie zimnego zdrowego rozsądku. Żadna religia nie może się rozwijać bez takiego impulsu." Z kolei zamknąć się na wszystko, co się dzieje wokół, też nie można. Papież i jego zwolennicy chcą, by Kościół był jak szpital albo punkt pierwszej pomocy. Dlatego duchowni powinni być właśnie po stronie tych, którym rozpadło się małżeństwo i okazywać im miłosierdzie. Grupa przeciwników papieża liczy do jednej trzeciej biskupów. Im bardziej Franciszek odejdzie od linii poprzedników, tym łatwiej jego następcy będzie odwrócić zmiany. Żeby do tego nie doszło, Kościół musiałby jednak zaakceptować wprowadzone zmiany przez Franciszka. No i pojawia się pytanie, czy następca rzeczywiście zechce się zmierzyć z jego spuścizną?

"Gazeta Wyborcza" nr 298

Niezależnie od wszystkich różnic między nami, istnieją rzeczy, w sprawie których możemy się porozumieć – przekonuje Arlie Russell Hichschild, wybitna amerykańska socjolożka, rozmówczyni Stanisława Skarżyńskiego w wywiadzie "Hej, wy z drugiej strony".

Kryzys demokracji jest dziś olbrzymi. Pytanie, co się dzieje w świadomości jego ofiar, że widzą świat tak, jak go widzą? I dają zielone światło dotąd niepopularnym ludziom? Żeby się dowiedzieć, trzeba zatem rozmowy. I długoterminowych rozwiązań. "Chciałabym, aby obywatele musieli brać udział w rocznym programie prac społecznych, który umożliwiłby im spotkanie się i poznanie. Jeszcze więcej można osiągnąć na poziomie szkół. Jeśli chcemy zasklepić ranę, możemy pomyśleć o wysyłaniu dzieci, na przykład pod koniec nauki w szkole średniej, na miesiąc w jakieś obce dla nich miejsce. /.../ Efektem spotkania z ludźmi, którzy żyją w takich nowo odkrywanych przez dzieci miejscach, byłby wzrost szacunku dla innych obywateli." Niby takie programy istnieją. To np. Erasmus. Tyle że wyjazdy są do innych krajów, w cywilizowane strony, a nie w mało atrakcyjne miejsca własnego państwa. A tylko na miejscu można znaleźć sposoby na wykluczenie ekonomiczne. "Dzisiejsza aktywność polityczna zwolenników postępu powinna być oparta na trzech filarach: obronie zasad równoważenia się władz, wolności prasy i niezależności sądownictwa. Te zasady wystawiono dziś na bardzo ciężką próbę. Dziura w demokracji służy dziś biznesowi. Właściciele kapitału są silniejsi od innych. Automatyzacja i globalizacja produkcji spowodowała szybki wzrost nierówności między regionami i klasami społecznymi. Klasa pracująca zaczęła tracić dochody, a najbogatsi bogacą się coraz szybciej. Wielki biznes kupuje polityków i obciąża ich brudną robotą. Dzięki temu ludzie kochają firmę, a nienawidzą państwa. Zarzucają mu, że tyko udaje, że ich broni. I tu jest miejsce na porozumienie, żeby jednak odsunąć biznes od polityki. Spotkania tych z prawej i lewej strony są konieczne, by znaleźć wspólne rozwiązania konkretnych problemów. Dobry sposób, żeby eliminować wszelką marginalizację.

"Wysokie Obcasy" nr 49

"Precz z szarzyzną" – woła za Dagny Thurmann – Moe, autorką książki "Kolorowa rewolucja", Aga Kozak. Jedną z barw minionego roku była czerwień.

Wszędzie na świecie jest uniwersalnym językiem w grze godowej człowieka. Z kolei w środowisku zawodowym kobiety w czerwieni są postrzegane jako inteligentniejsze, silniejsze i bardziej kompetentne niż kobiety ubrane np. na czarno. Czerń jest kolorem negatywnym. "Ponieważ czerń narzuca dystans, osoba w czarnym ubraniu wydaje się niedostępna, mniej przyjazna, mniej życzliwa, bardziej nieprzyjemna. Widać to wyraźnie w kreskówkach. Antagoniści bohaterów są zwykle ubrani na czarno albo w jadowitą zieleń, a czasami na czarno – fioletowo albo czarno – fioletowo – zielono – ale zawsze żyją w ciemnym, pozbawionym kolorów otoczeniu. Dodatkowo czarny zawsze nadaje cerze niezdrowy odcień, uwydatnia podkrążone oczy i podkreśla zmarszczki. /.../ W ciemnym fiolecie, granacie czy głębokiej, ciemnej zieleni wygląda się moim zdaniem bardziej elegancko i wytwornie, bo kolory te podkreślają kolor oczu i nadają cerze blasku." Kolorem 2018 roku będzie żółty. "Ubrana na żółto mówisz, że jesteś pozytywną, życzliwą, entuzjastyczną i silną osobą." Bardziej odważny od żółtego jest pomarańczowy. Bo bliższy czerwieni. Czerwonego jednak nie powinni wybierać ludzie popełniający często gafy. Zamiast tego – na zielono. W takim kolorze ubranemu ludzie chętniej wybaczają. Kolory działają na poziomie podświadomości. Niebieski jest biznesowy. Wspomaga na dodatek pamięć. "Co ciekawe, badania mówią o tym, że w sądzie oskarżeni ubrani na niebiesko otrzymują łagodniejsze kary niż ci, którzy występują w innych kolorach. To dlatego, że ludzie bardziej nam ufają, gdy mamy na sobie coś niebieskiego." Za kiepski stan psychiczny odpowiada biel. W otoczeniu bieli popełnia się więcej błędów. Spada nasza wydajność, częściej boli nas głowa i ogólnie gorzej się czujemy. "W białym pomieszczeniu bardzo trudno jest utrzymać koncentrację przez dłuższy czas. Jest tak dlatego, że jesteśmy ssakami nieprzystosowanymi do życia w białych boksach." W biurach powinna zatem królować albo zieleń, albo blady niebieski. Te barwy dominują w przyrodzie i są najbardziej naturalne dla wzroku. W architekturze należy się inspirować kolorami, na które tradycyjnie malowano domy. Miasta należy kolorować. Różowy nie jest niczym niestosownym. Białe, szare i czarne auta nie zwiększają bezpieczeństwa na drodze. Wbrew pozorom, powierzchowność ma duże znaczenie.

wybrała /ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ