Triathloniści myślą o Olimpiadzie

Pytel i Szymanowski trenują pełną parą

Informacje sportowe

Triathloniści myślą o Olimpiadzie

Pytel i Szymanowski trenują pełną parą

 

W czerwcu tego roku ruszą imprezy triathlonowe, na których będzie można wywalczyć minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Nasi sportowcy, Maria Pytel i Przemysław Szymanowski, myślą o występie na Igrzyskach, bo są w szczytowej formie.

U naszych triathlonistów w ostatnich latach bywało różnie. Kiedy forma była wysoka przyszły niespodziewane kontuzje i większość sezonu praktycznie poszła na straty. Od kilkunastu miesięcy poważniejsze urazy na szczęście ich omijają, a Maria Pytel i Przemysław Szymanowski szlifują swoją formę. - Teraz jesteśmy w okresie przygotowawczym, systematycznie trenujemy już od października.

W przerwie świątecznej mieliśmy lekki odpoczynek, ale od stycznia na nowo rozpoczęły się treningi, które mają nas przygotować do cięższych zajęć w marcu i w kwietniu, bo w maju zamierzamy wystartować w pierwszych zawodach w tym roku. W przygotowaniach skupiamy się na elementach technicznych poszczególnych dyscyplin. Za treningi pływackie odpowiedzialny jest Bartek Stanecki z Barakudy Starachowice. Rower i bieg ustalam ja. Dbamy również o wzmocnienie ciała. Pod tym kątem pracujemy z Szymonem Tarkowskim - mówi Gazecie Przemysław Szymanowski.

Pierwszy oficjalny start planują w maju. Wówczas wystartują w Mistrzostwach Polski w duathlonie na dystansie sprinterskim. Tydzień później w Olsztynie wezmą udział już w typowych triathlonowych zawodach. W ramach Pucharu Polski wystartują również w sprincie (5 kilometrów biegu, 20 kilometrów jazdy rowerem i 0,75 kilometra pływania).

- Starty zaczynamy w maju, ale głównie w tym roku nastawiamy się na imprezy rangi mistrzowskiej w triathlonie, zarówno na dystansach sprinterskich, jak i olimpijskich, a ja dużo obiecuję sobie również po starcie na zawodach 1/2 Ironman w Gdyni. Natomiast naszym głównym celem na ten rok jest poprawa poziomu sportowego. Cały czas chcemy się doskonalić, dużo startować i jak najczęściej stawać na podium. Oczywiście to wszystko wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i dlatego chcemy znaleźć firmy, które nawiążą z nami współpracę - dodaje.

Maria Pytel to rodowita starachowiczanka, natomiast jej mąż, mimo że pochodzi z Końskich, z naszym miastem związany jest od lat. Oboje reprezentują klub Szymanowski Triathlon Team i miasto Starachowice. Co roku odnoszą mniejsze lub większe sukcesy na arenie ogólnopolskiej, ale aby zaistnieć w świecie triathlonu konieczne są większe nakłady finansowe.

- Jeśli poważnie chcemy zaistnieć w triathlonie to potrzebujemy większego wsparcia finansowego. Głównie chodzi o środki na letnie obozy przygotowawcze, a także na sprzęt. W minionym roku właśnie z uwagi na finanse w takich obozach nie mogliśmy uczestniczyć. Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam poważnie myśleć o przyszłości i przygotować się nawet do najważniejszych imprez na świecie - twierdzi P. Szymanowski.

Od kilku lat pojawia się pytanie o udział w olimpiadzie, najważniejszej imprezy dla każdego sportowca. Szansa na wywalczenie minimum pojawi się już w połowie obecnego roku, ale w szczerej rozmowie nasi sportowcy przyznają, że nie są na to jeszcze gotowi. Ten sezon ma dać odpowiedź, czy na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi będą gotowi rywalizować ze światową czołówką.

- Kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie będzie można już zdobywać od czerwca tego roku. Czasu na wywalczenie minimum jest sporo, bo okazje ku temu będą aż do maja 2020 roku. Ten najbliższy okres to jednak dla nas chyba za wcześnie, bo nie jesteśmy jeszcze w odpowiedniej dyspozycji. Kwalifikacja olimpijska wiąże się z licznymi wyjazdami poza Europę, jest to Afryka, Australia, Ameryka czy Azja. Są to oczywiście bardzo kosztowne wyjazdy. Samo wywalczenie minimum także nic wielkiego nie daje, bo równie ważne jest utrzymanie światowej formy przez dwa lata. To także wiąże się z kosztami, bo konieczne są liczne obozy zagraniczne. Robimy co w naszej mocy, aby podnosić nasz poziom sportowy. W tym roku zobaczymy jak nam to wyjdzie i czy uda się pozyskać sponsorów do współpracy, bo na razie utrzymujemy się z naszej pracy trenerskiej. Jak wszystko ułoży się po naszej myśli, to walka o kwalifikacje nie jest wykluczona - zapowiada Przemysław Szymanowski.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ