reklama

Upamiętnili natchnienie Leśmiana

Iłża

Iłża

Upamiętnili natchnienie Leśmiana

Iłża

 

Na cmentarzu parafialnym w Iłży odsłonięto 20 grudnia br. tablicę upamiętniającą Teodorę Jadwigę Lebenthal, przyjaciółkę rodziny Sunderlandów i natchnienie Bolesława Leśmiana. 

Tablica została zaprojektowana, ufundowana i zamocowana staraniem członków Iłżeckiego Towarzystwa Historyczno-Naukowego, a odsłonił ją 84 - letni członek Towarzystwa, Władysław Jastalski. Wydarzenie to wpisało się obchodzony w tym mieście Iłżecki Rok Leśmianowski oraz w działalność ITH-N, którego jednym z celów jest dbanie o pamięć o ważnych postaciach związanych z historią Iłży. Odsłonięcie epitafium nastąpiło w 75. rocznicę śmierci słynnej Dory. Grób lekarki nie ocalał i nie jest wiadomym, gdzie dokładnie spoczywają jej szczątki. Towarzystwo zdecydowało się na umieszczenie tablicy przy bramie prowadzącej na cmentarz – w miejscu symbolicznym.

Zgromadzeni na tym wydarzeniu wysłuchali fragmentu poezji Leśmiana oraz krótkiego odczytu dotyczącego życia Teodory Lebenthal, a w Muzeum Regionalnego w Iłży obejrzeli wystawę "Wspominanie" autorstwa Norberta Jastalskiego i Łukasza Babuli, która podsumowywała działania ITH-N oraz życzliwych osób w Iłżeckim Roku Leśmianowskim.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ