reklama

Orła WRONa nie pokona

W numerze

Orła WRONa nie pokona

Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989"i Delegatura IPN w Kielcach od lat są organizatorami konkursu historycznego pod nazwą "Orła WRONa nie pokona".

W tym roku była to już IX edycja konkursu, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu starachowickiego. Był sprawdzianem wiadomości z zakresu wiedzy ogólnej dotyczącej wydarzeń w Polsce w okresie od lipca 1980 r. do 4 czerwca 1989 r., głównie działań NSZZ "Solidarność", struktury demokratycznej opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej a także działalności w tym okresie struktur "Solidarności" w Regionie Świętokrzyskim. Hasłem przewodnim konkursu była rodzina osób internowanych i jej reakcje na represje stanu wojennego.

Uczestnicy rywalizacji wysłuchali wykładu Marzeny Grosickiej z kieleckiej Delegatury IPN która mówiła o internowanych, a Ryszard Śmietanka - Kruszelnicki - także z IPN - przypomniał swoja historię, jako członka opozycji antykomunistycznej z lat 80-tych. Głos zabrała także Lidia Ujazdowska z Muzeum Historii Polski w Warszawie, swoimi wspomnieniami podzielili się też działacze miejscowej "S` w tamtych czasach: Paweł Perchel, Aleksandra Markowska oraz Robert Adamczyk.

W hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki zasiadło do konkursowego testu 28 uczniów szkół w naszym powiecie. Jury: Marzena Grosicka, Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Marian Ferenc, Lila Adamczyk i Ewa Markowska, przyznało I miejsce Magdalenie Gąsior z II Liceum Ogólnokształcącego, drugie zajęła Julia Kolanowska z I LO, a III - Wiktor Serwicki z Gimnazjum Społecznego. Odebrali nagrody rzeczowe - tablety ufundowane przez Kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, a wszystkich uczestników i ich opiekunów obdarowano książką "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", autorstwa Cezarego Chlebowskiego.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ