Podwójny triumf "dwunastki"

Szachiści podsumowali ligę

Mistrzostwo Szkolnej Ligi Szachowej i Super Puchar rozgrywek wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12. Tegoroczną edycje ligi podsumowano podczas Turnieju Gwiazdkowego i wyróżniono najlepszych zawodników.

Szkolną Ligę Szachową organizuje klub Gambit i Urząd Miejski, a składa się z trzech turniejów. Punktowano w niej również systematyczność. Od samego początku w czołówce znajdowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 i oni też ostatecznie wygrali całe zmagania. Triumfatorzy w każdym z turniejów prezentowali się znakomicie i pewnie wyprzedzili w ostatecznej klasyfikacji drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 11 - o 10 punktów. Na najniższym stopniu podium znalazła się Szkoła Podstawowa nr 6. Dwa pierwsze miejsca wyglądały identycznie również w klasyfikacji o Super Puchar, a w tym przypadku na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13.

- W tym roku w rozgrywkach ligowych zdecydowanie zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 12, która dzięki silnemu składowi drużyny, w każdej rundzie zdobywała komplet punktów. W klasyfikacji "Super Puchar" pod uwagę brana była liczba zawodników wystawianych przez każdą szkolę do rundy. Dla drużyny w rozgrywkach ligowych liczył się wynik zdobyty przez najlepszych czterech zawodników z każdej grupy wiekowej - ocenił prezes klubu Gambit Roman Kaput.

5. Szkoła Podstawowa nr 6 - (9, 5, 8) 22

Podsumowanie było również okazją do wyłonienia najlepszych zawodników. Wszyscy uczestnicy, łącznie było ich 65 (w tym 18 dziewcząt), podzieleni zostali na grupy ze względu na wiek i płeć.

- Bardzo zacięta rywalizacja była w turnieju A, gdzie na 25 uczniów aż 14 posiada kategorie szachowe - mówi prezes Kaput.

W turnieju A rywalizowali chłopcy z roczników 2007-2004. Największy bój o końcowe zwycięstwo stoczyli Oliwier Mazonik ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Bartosz Przesłański ze Szkoły Podstawowej nr 10. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanął Mazonik, który bardzo dobrze prezentował się we wszystkich cyklach, zdobywając w każdym z nich najwięcej punktów. Stawkę w tym turnieju uzupełnił Mateusz Kiciński (SP 13), który stanął na najniższym stopniu podium.

Turniej B, to zmagania dziewcząt z tych samych roczników. Najlepsza okazała się Jagoda Gront ze Szkoły Podstawowej nr 10, która wyprzedziła Julię Pater (SP 12) i Natalię Banasik (SP 6).

Młodsi zawodnicy, z roczników 2011-2008 walczyli w turniejach C i D. Wśród chłopców najlepszy był Wiktor Gawlik (SP 12), drugie miejsce zajął Bartosz Moskwa (SP 12), a trzecie Filip Pastuszka (SP 11). Natomiast w zmaganiach dziewcząt najlepiej poradziła sobie Lena Adamczyk (SP 11), która wyprzedziła Biankę Czyrkun (SP 13) i Darię Kułagę (SP 6).

Uroczystości podsumowujące ligę odbyły się w Szkole Podstawowej nr 6. Nagrody, dyplomy i puchary wręczyli: dyrektor szkoły Alfreda Kiełek i radny Rady Miejskiej Włodzimierz Orkisz.