reklama

To będzie rok wielkich inwestycji. Dostaliśmy kolejne miliony

Rekordowe dofinansowanie dla gminy stało się faktem!

Na okładce

To będzie rok wielkich inwestycji. Dostaliśmy kolejne miliony

Rekordowe dofinansowanie dla gminy stało się faktem!

 

Do Starachowic trafi największe w historii dofinansowanie. 23 miliony złotych unijnego dofinansowania dostaniemy na rewitalizację terenów miejskich. 

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zatwierdził listę rankingową projektów, które otrzymają dofinansowanie na rewitalizację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Starachowice, jako jedna z 20 gmin w Polsce, dostały z tej puli 23 mln zł. Całkowita wartość projektu, jaki realizowany będzie w naszym mieście, wynosi 37 milionów złotych. Z pozyskanych środków rewitalizacji poddane zostanie kilka rejonów miasta, m.in. popularny "Pałacyk", Osiedle Wzgórze, Zalew Lubianka, Starachowickie Centrum Kultury, Park Miejski, Zalew Pasternik i Starachowice Dolne.

W otoczeniu zbiornika Lubianka będzie poszerzona plaża, powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, będzie strefa rekreacji, nowe molo i zaplecza: sanitarne, gastronomiczne i techniczne. Również nowe miejsca postojowe, mała architektura, pole namiotowe i kempingowe. Zalew Pasternik zyska zagospodarowaną północną linię brzegową, gdzie będzie plac zabaw i siłownia plenerowa oraz ścieżka pieszo-rowerowa, natomiast modernizacja "Pałacyku", który ma pełnić m.in. funkcję centrum konferencyjnego, polegać ma gruntownej przebudowie budynku, powstanie też nowe skrzydło po stronie północno-wschodniej.

Unijne wsparcie przeznaczone będzie również na modernizację starachowickiego SCK i jego otoczenia. Powstanie m.in. parking, zagospodarowana zostanie także przestrzeń przed budynkiem i odtworzona fontanna. Duże inwestycje szykują się także na pobliskim Osiedlu Wzgórze, w Parku Miejskim i na terenie Starachowic Dolnych. Pochłoną miliony złotych, ale zmienią ten rejon miasta nie do poznania. Prezydent przyznał, że otrzymanie tego dofinansowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie Modelowa Rewitalizacja Miasta, programu, w którym gmina Starachowice otrzymała dofinansowanie jako .

- Nie moglibyśmy ubiegać się o te środki, gdyby nie przystąpienie do Modelowej Rewitalizacji Miast. W Starachowicach w ostatnich latach przybyło dużo miejsc pracy, chciałbym, żeby w najbliższych latach nasze miasto stało się miejscem, gdzie nie tylko ludzie dojeżdżają do pracy, ale także chcą tu mieszkać - zadeklarował na zwołanej konferencji prasowej prezydent Marek Materek.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ