reklama

X lat działalności starachowickiego Klubu Szachowego Gambit

Informacje sportowe

X lat działalności starachowickiego Klubu Szachowego Gambit

Inicjatorami powstania klubu byli: Grzegorz Wojtas, Włodzimierz Matysiak, Grzegorz Przepióra oraz Roman Kaput.

Do 2007 r. nie było w Starachowicach klubu szachowego, istniała tylko sekcja szachowa działająca przy Klubie Sokół, który w głównej mierze koncentrował się na prowadzeniu sekcji piłki nożnej. Z inicjatywy rodziców dzieci uczęszczających do sekcji, powołany został jednak Klub Szachowy Gambit, który miał koncentrować się tylko na działalności szachowej.

- Rok 2007 był najtrudniejszym w naszej działalności. Nie dysponowaliśmy żadnym sprzętem szachowym. Głównie jeździliśmy na turnieje organizowane przez inne kluby, aby nasi zawodnicy mogli trenować w praktyce grę turniejową. Dzięki pomocy innych klubów z województw organizujemy pierwszy turniej o "Puchar Niepodległości" - wspomina Roman Kaput, prezes Klub Gambit.

Przełom następuje w 2009 roku, kiedy klub uzyskuje wsparcie w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Za pozyskane środki finansowe zakupiony zostaje sprzęt szachowy, który umożliwia organizację turniejów w sposób profesjonalny oraz zajęć szachowe dla uczniów z powiatu. Wysiłek ten zaowocował zorganizowaniem turnieju dla młodzieży z powiatu starachowickiego, w którym startuje ponad 17o zawodników. Takiej liczby uczestników zawodów szachowych jeszcze nie było w województwie świętokrzyskim. Niespodziewanie, również w 2009 roku Klub otrzymuje Międzynarodową Nagrodę za działalność na rzecz młodzieży: za propagowanie wychowania i rozwoju dzieci poprzez grę w szachy. Od tego czasu Klub Gambit systematycznie się rozwija i prowadzi wiele zróżnicowanych działań.

Zajęcia szachowe w szkołach

W powiecie starachowickim na zajęcia szachowe uczęszcza 187 uczniów szkół podstawowych oraz 72 przedszkolaków, w wieku od 3 do 5 lat. Od 2014 działa sekcja szachowa w Warszawie, która prowadzi zajęcia szachowe dla 196 uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Łącznie na zajęcia szachowe uczęszczało w 2017 roku 455 juniorów.

Turnieje i zawody

W 2017 roku klub zorganizował rozgrywki w 58 turniejach szachowych, w których łącznie wzięło udział 2746 zawodników. Turnieje podzielone są na rozgrywki cykliczne typu: Szachowe Grand Prix Starachowic (cykl 9 turniejów), Starachowickie Szachy Juniorów (cykl 9 turniejów). Starachowickie Szachy Juniorów Amatorów (cykl 9 turniejów), Szachy Szkolne – rozgrywki szachowe wewnątrzszkolne, Szkolna Liga Szachowa oraz Ursynowskie Szachy Rodzinne (cykl 6 turniejów).

Organizowane są również turnieje otwarte w różnych formułach, umożliwiające starachowickiej młodzieży podnoszenie kwalifikacji poprzez nabycie zachowań turniejowych oraz zwiększające ich odporność na stres, wywołany zawodami o różnym stopniu trudności i randze. Są to m.in..: Szachowy Memoriał Powstańców Styczniowych, Starachowicki Festiwal Szachów, Turniej szachowy o Puchar Niepodległości, Mistrzostwa Polski Ministrantów w Szachach i Gwiazdkowy Turniej Szachowy.

Udział w zawodach rankingowych i turniejach

organizowanych przez Polski Związek Szachowy oraz inne Kluby Szachowe

W bieżącym roku Klub Szachowy Gambit odnotował wiele spektakularnych sukcesów m.in.: zwycięstwo drużyny seniorów w rozgrywkach II Ligi i awans do II Ligi, zwycięstwo w klasyfikacji medalowej podczas Wojewódzkich Mistrzostw Juniorów, zdobył też awans do Ogólnopolskiego Finału Turnieju o Złotą Wieże i zajął 9. miejsce w Polsce.

Działalność wydawnicza, własne publikacje szkoleniowe

Gambit ma również sukces i w tej dziedzinie. Wydał m.in. podręcznik do nauki gry w szachy pt. "Zostań Mistrzem".

Integracyjna rola Klubu

Katolicki Ludowy Integracyjny Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy GAMBIT w Starachowicach organizuje dla młodzieży atrakcyjny wypoczynek. Rokrocznie młodzi szachiści uczestniczą w obozie wakacyjnym w Kotlinie Kłodzkie. Z tej formy letniego wypoczynku skorzystało już 49 uczestników. Klub organizuje też półkolonie – Parafia MB Nieustającej Pomocy. W formie doraźnej opieki w zajęciach półkolonii wzięło udział łącznie 78 dzieci ze Starachowic (2016 r.).

Klub Gambit jest beneficjentem ministerialnego programu "Wspieranie organizacji imprez sportowych dla dzieci i młodzieży", którego celem jest powszechne uczestnictwo młodego pokolenia Polaków w podstawowych obszarach kultury fizycznej, poprzez kompleksową ofertę edukacji sportowej.

m.p.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ