reklama

Jaskinia Wróżb w III LO

Bez kategorii

Jaskinia Wróżb w III LO

Andrzejki obchodzone 30 listopada, to tradycyjnie czas wróżb. Rozpowszechnione były w całej chrześcijańskiej Europie.

Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż, poznać imię i charakter przyszłego małżonka. W Polsce w andrzejki, w zależności od regionu, wróży się przyszłość, najczęściej matrymonialną. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub jej cienia możemy wywróżyć przyszłość.

Andrzejki stały się okazją, aby również w naszej szkole poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia. W rolę wróżbitów wcielili się tym razem nasi wspaniali nauczyciele, którzy w klimatycznej, przyciemnionej Jaskini Wróżb stawiali kabałę, wróżyli z wosku, ze szpilek, z drzewka szczęścia, koła fortuny, serca z imionami i wielu innych. Największym powodzeniem cieszyło się lanie wosku, gdzie ustawiła się kolejka do wróżbitki Anity Skowrońskiej. Były też przepyszne ciasteczka z wesołą wróżbą w środku, upieczone przez Monikę Garbacz i Alicję Maj – uczennice z klasy II a, które przygotowały również dekoracje.

Nad całością przygotowań czuwała pani Joanna Kumon i opiekunka Samorządu Szkolnego Jolanta Dobosz. Zabawa była wyśmienita, czar świec i kominków sprzyjał odkrywaniu tajemnic przyszłości. Pamiętajmy, ze w Andrzejki wróżby naprawdę się sprawdzają!

Adrianna Ranos

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ