reklama

Doskonałe prezenty na święta

W numerze

Doskonałe prezenty na święta

O nowe pojazdy wzbogaciły się w tym miesiącu: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach. Niemały w tym udział miał Powiat Starachowicki, przekazując pieniądze, lub pośrednicząc w ich pozyskaniu i przekazaniu z PFRON-u.

Wóz ratowniczo – gaśniczy dla straży został zakupiony w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych. Kosztował blisko 1 mln, z czego prawie 100 tys. zł przekazał Powiat Starachowicki. Pozostałe pieniądze pochodziły z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także Gminy Mirzec.

Pojazd posiada nowoczesną zabudowę strażacką, opartą na kompozytach w kieleckiej firmie "Stolarczyk" i prawie dwa razy większy zbiornik wody od poprzedniego, który umożliwi dłuższe podawanie wody bez zasilania z zewnątrz. Wyposażony jest również w bardzo wydajną autopompę, napędzaną przez silnik wysokoprężny o pojemności 7 litrów i mocy 341 koni mechanicznych. Masa całkowita pojazdu wynosi 14 t. Jego załogę stanowi 6 osób: dowódca, kierowca i 4 strażaków. Samochód będzie miał wszechstronne zastosowanie - począwszy od gaszenia pożarów - poprzez likwidację skutków wypadków drogowych i usuwanie zagrożeń chemiczno – ekologicznych. Auto trafiło do straży na początku grudnia.

Wzeszłym tygodniu o nowy pojazd wzbogacił się też Środowiskowy Dom Pomocy Samopomocy, działający jak dotąd przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach, a już od stycznia 2018 r. jako samodzielna placówka. Jest to ford transit custom, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Zastąpi on ponad 20–letniego forda transita i będzie służył mieszkańcom w dotarciu do ośrodka i na różne wyjazdy. Zakup pojazdu umożliwiło dofinansowanie z PFRON. Starania o środki rozpoczęte zostały jeszcze w ubiegłym roku przez obecną starostę Danutę Krępę, wówczas dyrektora MOPS w Starachowicach. Ich pozytywny finał nastąpił jednak dopiero w tym roku.

Zarząd PFRON przyznał 30 sierpnia br. Powiatowi Starachowickiemu środki finansowane na realizację dwóch projektów w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III, w tym na likwidację barier transportowych dla osób niepełnosprawnych poprzez zakup mikrobusa dla potrzeb ŚDS przy MOPS w Starachowicach. Uroczyste przekazanie pojazdu nastąpiło 11 grudnia br. w obecności dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału PFRON, Andrzeja Michalskiego, starosty Danuty Krępy i prezydenta Marka Materka. Obecny był również poseł na Sejm, Krzysztof Lipiec, który gratulował wspólnych wysiłków, zwieńczonych sukcesem. Swojego zadowolenia nie kryła również starosta Danuta Krępa, która jest przekonana, że nowe auto będzie służyło dobrze niepełnosprawnym, zapewniając im bezpieczeństwo i dając radość.

m.p.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ