reklama

Ksiądz prałat odznaczony przez prezydenta

W numerze

Ksiądz prałat odznaczony przez prezydenta

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorował ks. prałata Bogdana Lipca, długoletniego proboszcza parafii w Michałowie.

Wniosek o przyznanie odznaczenia do Kancelarii Prezydenta RP złożyła starachowicka radna Marta Zięba, zyskał poparcie również samorządów, gdzie ksiądz prałat jest honorowym obywatelem: Skarżyska Kościelnego, Waśniowa i Rzeczniowa.

- Ksiądz prałat ma wiele zasług w walce przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Dokonał rzeczy niemożliwych w tamtych czasach, bo bez zezwolenia władz państwowych wybudował dwie świątynie. Udostępniał także swoją plebanię w Nagorzycach dla działaczy Solidarności oraz ukrywających się byłych żołnierzy majora Ponurego - uzasadniła wniosek radna.

Wręczenie odznaczeń odbyło się 12 grudnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Obecni byli: poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, radna Marta Zięba, Dariusz Lipiec, dyrektor I LO w Starachowicach oraz krewni. Ks. prałat nie krył wzruszenia za docenienie jego postawy człowieka patrioty, kochającego Boga oraz ojczyznę.

W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera w towarzystwie doradcy prezydenta RP, przewodniczącej Zespołu do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy opozycji demokratycznej, Ireny Zofii Romaszewskiej.

Ksiądz Bogdan Lipiec pochodzi z Rzeczniowa w województwie mazowieckim, ale - jak podkreśla - jego rodzina mieszka w Starachowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku w Sandomierzu, pracował jako wikariusz w parafiach Pertykozy, Nowa Słupia, Drzewica, Pionki, Ostrowiec Świętokrzyski, Tczów, Staszów, Jastrząb, Opoczno, Iłża, Waśniów. W czasach PRL wybudował kościoły w Kierzu Niedźwiedzim i Waśniowie, a w 1987 roku został posłany do budowy świątyni w Michałowie, dzielnicy Starachowic, gdzie do tej pory rezyduje jako emeryt.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ