reklama

Najmłodsi uczyli się tolerancji

W Kałkowie

Brody

Najmłodsi uczyli się tolerancji

W Kałkowie

 

Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Adamowie gościli w Ośrodku Pomocy w Kałkowie, gdzie w ramach projektu "Bezpieczna+" poznawali świat niepełnosprawnych i uczyli się tolerancji dla odmienności drugiego człowieka. 

Szkoła Podstawowa w Adamowie uczy młodzież przeciwdziałające dyskryminacji, przemocy i agresji wśród rówieśników, wywołanej uprzedzeniami i stereotypami. Posłużyły temu również odwiedziny Sanktuarium w Kałkowie. Tego dnia do Kałkowa dostarczono także plastikowe zakrętki zbierane przez Szkolny Samorząd Uczniowski pod opieką Edyty Chodzyńskiej.

Uczniowie klas I-III, pod opieką organizatorki wycieczki, Katarzyny Bernaciak i Moniki Dziuby-Łuckiej, uczestniczyli w warsztatach z terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Przyglądali się, w jaki sposób przygotowuje się ich do codziennego funkcjonowania, poprzez naukę wykonywania prac domowych, gotowania oraz uprawy warzyw i owoców. Mieli także okazję zobaczyć, jak wytwarzane są ozdoby świąteczne z różnych dóbr naturalny, używano do tego m.in. drewna, papieru, czy szyszek. Bezpośredni kontakt z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, była dla uczniów nauką otwartości na odmienność i jej akceptacji. Na zakończenie wizyty odwiedzili sanktuarium, mini-zoo i żywą szopkę, a ze szczytu kałkowskiej Golgoty podziwiali okolicę.

Wizyta w Ośrodku Pomocy w Kałkowie dała im szansę zrozumieć, czym jest akceptacja inności drugiego człowieka oraz jak ważna jest tolerancja dla ludzkiej odmienności.

(K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ