reklama

Festiwal projektów europejskich

ZSZ nr 2

Bez kategorii

Festiwal projektów europejskich

ZSZ nr 2

 

Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. od 11 lat skutecznie aplikuje o środki unijne. W ich ramach 431 uczniów wzięło udział w mobilnościach związanych z zagranicznymi praktykami zawodowymi czy projektami językowymi. 

W ramach programów: Socrates, Leonardo da Vinci, Erasmus, PO KL, POWER oraz obecnie Erasmus+ , przez 11 lat zrealizowano w szkole 10 projektów dla uczniów i 5 projektów dla nauczycieli. Pozyskane dofinansowanie to ok. 3 873 000 złotych. Partnerami w projektach są instytucje z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Węgier. To dzięki tym projektom uczniowie w praktyczny i ciekawy sposób poznają kraje Unii Europejskiej oraz zdobywają wiedzę i umiejętności, które mogą wykorzystać w przyszłości na rynku pracy. Podsumowaniem realizowanych obecnie przez szkołę projektów był szkolny Festiwal Projektów Europejskich - święto i czas doskonałej zabawy. Gościnnie wystąpił zespół Pieśni i Tańca "Okrasa" z Pawłowa oraz zespół "Plejada ze Starachowickiego Centrum Kultury.

Festiwal miał na celu pokazanie europejskiej wielokulturowości i wielojęzyczności. Samorząd Szkolny pod kierunkiem Hanny Zapały przygotował konkurs karaoke, quiz na temat wybranych krajów europejskich i konkurs tańca. Zwycięzcą konkursu karaoke został Łukasz Gębura – informatyk, który utworem Elvisa Presleya oczarował wszystkich swoim głosem. Pierwsze miejsce drużynowo zajęła natomiast klasa I (technik logistyk), za piosenkę wykonaną po portugalsku.

Uczniowie przygotowali stoiska z prezentacjami poszczególnych państw, na których znalazły się tradycyjne potrawy, charakterystyczne dla kuchni danego kraju oraz pamiątki i gadżety przywiezione z podróży – były irlandzkie skrzaty, portugalskie koguty, hiszpańskie wachlarze. Młodzież zaprezentowała także regionalne i narodowe stroje. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w degustacji i wybrali w głosowaniu najlepsze stoisko, którym okazało się nasze, polskie!. Dziewczyny w kolorowych świętokrzyskich zapaskach serwowały na nim bigos, pierogi, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

Festiwal zakończył się pokazem tańców przygotowanych przez zespoły klasowe oraz wspólnie odtańczonym polonezem, z dyrektor Grażyną Małecką w pierwszej parze.

- Cieszę się, że uczniowie kształcący się w naszej szkole mają możliwość wyjazdów na zagraniczne praktyki. Nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem, bo Unia Europejska w 100% finansuje wszystkie wydatki związane z udziałem w projekcie – koszty podróży, pobytu, program kulturowy i "kieszonkowe" dla uczniów na drobne wydatki podczas pobytu za granicą – powiedziała dyrektor szkoły Grażyna Małecka.

M/C.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ