reklama

Przekonujący i pewny swego prezydent

Połączenie ZEC i MZK da gminie blisko 27 mln złotych

 

Połączenie miejskich spółek ZEC i MZK da podstawę władzom miasta do pozyskania milionów złotych, głównie na rozwój komunikacji. Uchwałę intencyjną radni już podjęli, a wsparcia udzielili w minionym tygodniu spółdzielcy.

Prezydent Marek Materek zapewnia, że dzięki tej jednej decyzji do miasta trafi 26,6 mln złotych unijnego dofinansowania. W głównej mierze przeznaczone będzie na rewitalizację Starachowic Dolnych, ale także wielu mniejszych inwestycji, jak chociażby uzupełnienie taboru MZK o nowoczesne autobusy. Warunkiem ubiegania się o te miliony zł jest jednak fuzja Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego z Zakładem Energetyki Cieplnej.

Temat dyskutowany był na spotkaniu 30 listopada w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Prezydentowi towarzyszyli obecni prezesi MZK i ZEC, Rafał Kupisz i Marcin Pocheć, obecni byli mieszkańcy i radni. Prezes SSM Marek Skiba w imieniu mieszkańców pytał o to, czego mieszkańcy boją się najbardziej, pojawiła się obawa, że straty powodowane przez nierentowną komunikację pokrywane będą z zysków wypracowanych przez ZEC, a tym samym wzrośnie cena za ciepło. Prezydent w odpowiedzi stwierdził, że to gmina będzie bezpośrednio "dotować komórkę w nowej spółce, która odpowiedzialna będzie za miejską komunikację. Na inne rozwiązanie nie pozwala prawo".

Z każdym kolejnym pytaniem Marek Materek rozwiewał kolejne wątpliwości mieszkańców.

- O te środki zamierzają aplikować: Skarżysko, Sandomierz, Końskie i możliwe, że któreś z miast na Ponidziu. Wiem, o jakie kwoty będą aplikowali, wiem ile jest zabezpieczonych środków na ten cel w RPO i wiem ile milionów złotych ma marszałek w rezerwie, gdyby zabrakło środków w ramach tego konkursu. Wiem też, że nasz projekt, który jest najbardziej zaawansowany ze wszystkich miast w województwie, będzie jednym z priorytetowych - zdradził z dużą dozą pewności siebie prezydent Marek Materek.

Na takie dictum uczestnicy konsultacji byli na tak i za połączeniem spółek opowiedziało się 64 mieszkańców, 11 wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciwnych. Teraz nad uchwała ponownie pochylą się radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która planowana jest w najbliższy piątek, 8 grudnia.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ