reklama

Co dalej z oddziałem zakaźnym?

Status quo

 

Oddział Chorób Zakaźnych w obecnym budynku funkcjonować powinien tylko do końca tego roku. Nie ma jednak szans na szybką jego nową lokalizację. 

Na dalsze prowadzenie Oddziału Chorób Zakaźnych Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w dotychczasowej siedzibie (na terenie starego szpitala) nie wyraża zgody Sanepid. Dał wytyczne na jego dostosowanie do obowiązujących wymogów już dawno, nic się nie zmieniło, więc do końca br. powinien zmienić lokalizację albo przestać działać.

Zarząd Powiatu planuje przeniesienie oddziału do szpitalnych obiektów. Zapewnienie nowej lokalizacji nie jest jednak możliwe do końca 2017 r. Temat był dyskutowany ponownie 30 listopada, na sesji Rady Powiatu. Konkretnego stanowiska jednak nie wypracowano.

Sprawą zajmowała się Komisja Rewizyjna, która na prośbę rady kontrolowała przebieg prac związanych z nową lokalizacją. Oddział Zakaźny ma być przeniesiony do szpitalnych pomieszczeń wynajmowanych do niedawna przez Amerykańskie Kliniki Serca. Wymagają jednak gruntownej przebudowy i adaptacji, a koszty tego przedsięwzięcia szacuje się na blisko 4 mln złotych. Takich środków Powiat nie ma i już w połowie tego roku wnioskowano o dofinansowanie do Urzędu Wojewódzkiego, ale decyzji wciąż nie ma. Jeśli teraz znalazłyby się pieniądze na tę inwestycję, to w tak krótkim czasie nie jest możliwa jej realizacja. Oddział Chorób Zakaźnych musi nadal działać w dotychczasowym miejscu, więc dyrekcja szpitala wystąpiła do Sanepidu z wnioskiem o przedłużenie decyzji o 18 miesięcy.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ