reklama

Niepodległość świętowali też w Krakowie

Gimnazjum nr 3

W numerze

Niepodległość świętowali też w Krakowie

Gimnazjum nr 3

 

Tegoroczne Święto Niepodległości gimnazjaliści z "trójki" świętowali w artystycznym klimacie. Obejrzeli ciekawy montaż "Józef Piłsudski - czyny i dziedzictwo Marszałka", przygotowany przez uczniów kl. III c, oraz wystawę obrazującą najważniejsze wydarzenia z jego życia.

Tego dnia w szkole dominowały dekoracje związane z realizacją projektu "Barwy mojej ojczyzny", którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, poszanowanie barw narodowych i dbanie o estetykę szkoły. Biało - czerwone rozety, nawiązujące do kokardy narodowej, wykonali uczniowie z klasy III f pod opieką Emilii Piechowskiej. W takiej atmosferze wszyscy obejrzeli tematyczny montaż i przygotowaną na tę okoliczność wystawę. Mieli możliwość również słuchać pieśni legionowych i uczestniczyć pokazach multimedialnych związanych z historią odradzającego się państwa polskiego.

Zorganizowano również wycieczkę historyczną do Krakowa, do wybranych miejsc związanych z postacią Józefa Piłsudskiego. Uczniowie odwiedzili największy kopiec w Polsce, pomnik walki narodu o niepodległość, który, po śmierci Józefa Piłsudskiego, nazwano jego imieniem. W kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, w których walczyli Polacy. Na szczycie znajduje się granitowa płyta z wyrytym w niej krzyżem legionowym.

Starachowiczanie byli też na ulicy Olendry, miejscu skąd w 1914 wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa na teren zaboru rosyjskiego i oczywiście odwiedzili Wawel, gdzie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów spoczywa Marszałek Józef Piłsudski.

Opiekunami uczniów klasy II b i III c byli nauczyciele historii - Mariusz Śledziowski i Karol Głowacki, a po Krakowie oprowadzała ich Joanna Widlarz-Popiołek, licencjonowany przewodnik krakowski.

Mariusz Śledziowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ