reklama

Społeczna Szkoła się przeniesie

Radni się zgodzili

W numerze

Społeczna Szkoła się przeniesie

Radni się zgodzili

 

Miasto wydzierżawi Społecznemu Towarzystwu Oświatowemu budynek po funkcjonującym jeszcze Gimnazjum nr 2 w Starachowicach na 30 lat. Do budżetu gminy miesięcznie trafiać będzie z tego tytułu 5 tysięcy złotych. 

Nad uchwałą, umożliwiającą wydzierżawienie Towarzystwu nieruchomości w drodze bezprzetargowej, pochylili się 24 listopada miejscy radni. Nie wszystkim radnym ten pomysł się jednak spodobał, ale prezydent przekonywał, że takie rozwiązanie przyniesie wyłącznie korzyści.

- Szkoda, że nie pojawił się tutaj przedstawiciel STO, który przedstawiłby nam plany, czy zamierzają się rozwijać. Bo wiemy, że jest to bardzo duży, wyremontowany budynek, a uczniów w szkole społecznej jest niewielu. Czy tak ogromny budynek jest im potrzebny? - pytała radna Jadwiga Piątek, z Klubu Spółdzielców.

- 30 lat, to bardzo długi okres, a z doświadczenia wiemy, że z dbaniem o wydzierżawione mienie gminne bywa różnie. Dlatego, jako klub Prawa i Sprawiedliwości, będziemy głosować przeciw, bo oczekujemy na umowne określenie również warunków dzierżawy - dodał radny Zygmunt Andrejas z PiS.

- W tej chwili STO korzysta z budynku przy ul. Wojska Polskiego bezpłatnie, a po tej decyzji będzie płacić 5 tys. złotych miesięcznie. Zyskamy tez budynek przy Wojska Polskiego, który chcemy zaoferować Zakładowi Doskonalenia Zawodowego w zamian za tereny, które znajdują się za ZDZ (mają tam być wybudowane 4 bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie + - przyp. autor). Negocjacje prowadzimy od kilku miesięcy, ale najpierw STO musi przenieść się do innej lokalizacji - argumentował prezydent.

Radny Paweł Kępa (PiS) dopytywał, czy gmina będzie prowadzić rozmowy z uczelniami wyższymi, aby być może w ten sposób zagospodarować "pogimnazjalne" budynki w mieście.

- Z wyższymi uczelniami będę rozmawiał. Gdyby Polityka Świętokrzyska popatrzyła na województwo, to u nas ma więcej studentów, którzy mogliby kształcić się na miejscu, w Starachowicach. U nas jest również więcej zakładów pracy i studenci na miejscu znaleźliby zatrudnienie - odpowiedział prezydent Materek.

Radni poparli jednak projekt uchwały, za było 10, 7 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ