reklama

Łódzki Festiwal Chóralny "Cantio Lodziensis"

W numerze

Łódzki Festiwal Chóralny "Cantio Lodziensis"

Organizowany jest od 20 lat przez Łódzki Dom Kultury. Rokrocznie zjeżdżają do Łodzi chóry z całej Polski startując w kilku kategoriach – chóry dziecięce, młodzieżowe, akademickie, stowarzyszeń i instytucji kultury, chóry szkół muzycznych I i II stopnia.

Do udziału w tegorocznej, XX jubileuszowej edycji zgłosiło się 50 chórów, z których Rada Artystyczna zakwalifikowała do rywalizacji konkursowej 26 Wśród nich był również Chór Kameralny "Portamento" z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.

Przesłuchania konkursowe trwały dwa dni, a w jury zasiedli: prof. Mariusz Kończal - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Jolanta Szybalska – Matczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prof. Sławomir Kaczorowski – Akademia Muzyczna w Łodzi oraz prof. Aleksandra Grucza – Rogalska z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Chór Kameralny "Portamento" startował w kategorii chóry młodzieżowe rywalizując z chórami mieszanymi powyżej 16. roku życia. Nasze dziewczęta zaprezentowały 5 utworów: "Sing we and chant it" – Th. Morley`a, "W zielonym gaiku" – J. Świdra, "Beata es virgo Maria" – J. Elberdina, Psalm 150 – G. Miśkiewicza oraz "Jubilate Deo" – F. Albertiego.

- Ogromne emocje towarzyszyły naszemu oczekiwaniu na ogłoszenie werdyktu. Nie słyszałyśmy wielu chórów, więc nie miałyśmy skali porównawczej, a jurorzy naszą kategorię wymienili dopiero w ostatniej kolejności. I tu – ogromna radość! – otrzymałyśmy I miejsce w naszej kategorii! – relacjonuje dyrygent chóru, Bożena Magdalena Mrózek.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwe z takiego werdyktu! Chór "Portamento" wystąpił w zmienionym (chociaż niestety niepełnym) składzie: Klaudia Wdowiarz, Paulina Herman, Paulina Stańczak, Alicja Surdy, Kinga Klepacz, Maja Peryt, Karina Tatarek, Klaudia Tatarek, Justyna Blicharz, Natalia Sowula, Amelia Sepioło, Patrycja Juszczyk i Wiktoria Fudalej, a wokalnie wspomogły nas dwie studentki: Pola Ragan i Aleksandra Krzciuk, którym bardzo dziękujemy! Gratulacje, które otrzymałyśmy po udostępnieniu informacji na portalu społecznościowym naszego chóru pokazały, że mamy w Starachowicach i w różnych regionach Polski wielu przyjaciół i sympatyków. Wszystkim serdecznie dziękujemy! - dodaje pani dyrygent.

Kolejne wyzwanie artystyczne już niebawem. 8 grudnia br. o godz. 12.00 w Starachowickim Centrum Kultury odbędzie się "Bajkowy koncert Mikołajkowy". Zaprezentują się chóry regionu świętokrzyskiego z projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Wstęp wolny, po uprzednim zgłoszeniu do sekretariatu MDK, tel. 41-274-31-32.

M.M.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ