Wędrowali i zwiedzali Beskidy

Informacje sportowe

Wędrowali i zwiedzali Beskidy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 pod opieką Sylwii Winnickiej i Grażyny Płusy oraz członkowie SKKT PTTK w Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w Młodzieżowym Sejmiku Krajoznawczym Beskidy 2017.

Organizatorem imprezy była Komisja Krajoznawcza Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach, a obsługę dwudniowego (17 - 18 listopada) sejmiku zapewnili członkowie koła przewodnickiego naszego PTTK: Bogdan Zaborski, Krzysztof Szwed i Agata Maciąg oraz instruktorzy krajoznawstwa Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach. Uczestnicy zwiedzili zespół klasztorny bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, wędrowali po Beskidzie Małym, zawitali do Międzybrodzia Żywieckiego, obserwując po drodze anomalię magnetyczną. Bazę wypadową mieli w Węgierskiej Górce, gdzie prezes Oddziału Międzyszkolnego PTTK Krzysztof Kasprzyk opowiedział o działalności starachowickiego Oddziału PTTK, a Agata Maciąg przedstawiła prezentację "Bądź bezpieczny na szlaku". Wszyscy otrzymali upominki związane z akcją PTTK "Zanim wyruszysz na szlak" i śpiewali ulubione piosenki.

Kolejny dzień upłynął im na zwiedzaniu Fortu "Wędrowiec", który ze względu na bohaterską obronę we wrześniu 1939 roku ma nazwę "Westerplatte Południa". W Chacie "Na Szańcach" w Koniakowie wysłuchali opowieści Tadeusza Rudzkiego o życiu górali, a później ruszyli pieszo z Jaworzynki na Trójstyk - miejsce, gdzie stykają się granice Polski, Czech i Słowacji.

Przełęczą Kubalonka dojechali do Wisły, by zobaczyć przygotowania do konkursu skoków w ramach Pucharu Świata na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Przed powrotem do Starachowic, wjechali koleją linową na Czantorię w Ustroniu, by podziwiać piękno Beskidów i oglądać zmagania uczestników Ultramaratonu "Piekło Czantorii".

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ