Patriotyczne widowisko w szkole

Dziurów

Brody

Patriotyczne widowisko w szkole

Dziurów

Przedstawienie artystyczno - historyczne przygotowali z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Dziurowie. Tematem artystycznego przekazu była historii Polski od roku 1918 do czasów współczesnych oraz podkreślenie bohaterstwa przodków i miłości do ojczyzny, za którą oddawano życie.

Inscenizacja przywoływała pamięć o legionistach Józefa Piłsudskiego, żołnierzach września 1939 roku, partyzantach Armii Krajowej, sanitariuszkach i dzieciach walczących w Powstaniu Warszawskim 1944 roku, a także Polakach, którzy po 1945 roku działali na rzecz uniezależnienia Polski od Związku Radzieckiego. Rolę marszałka Józefa Piłsudskiego odegrał uczeń klasy VII Piotr Piotrowski, w legionistów wcielili się Jan Bidziński, Eryk Kania, Bartosz Nowak, a dowódcą oddziału partyzanckiego był uczeń IV Wiktor Jeśko. Partyzantów Armii Krajowej zagrali Konrad Cieśla, Paweł Piotrowski i Patryk Ziętek, a uczniowie klasy III: Mikołaj Łukaski, Bartosz Stachera i Maciej Zemła zagrali podwójne role: uwolnionych ze starachowickiego więzienia oraz dzieci walczące ofiarnie w Powstaniu Warszawskim. Sanitariuszkami z Powstania Warszawskiego były natomiast Kamila Hyriak oraz Lena Główka i Maria Papucka. Wystąpiły również Maja Sokół i Aleksandra Wrona, która również zaśpiewała piosenkę "Dziewczyna z granatem", a "Modlitwę obozową" wykonały Ewa Bębas i Julia Gębura. Narratorkami widowiska były Aleksandra Stępniewska i Aleksandra Wrona, a w chórkach udzielały się Maja Krzewska, Julia Krzowska.

Dyrektor szkoły Halina Turek podziękowała występującym, którzy z wielkim zaangażowaniem i zapałem odgrywali swoje role. Również gościom - zespołowi "Jarzębina" - który bardzo chętnie włączył się w przygotowanie akademii i swoim występem uświetnił uroczystości. Nie zabrakło przy tej okazji wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich.

Widowisko powstało pod kierunkiem nauczycieli: Łucji Piotrowskiej i Sławomira Franczyka, zaś nad oprawą muzyczną czuwała Dorota Mączka. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście, a wśród nich radny Dziurowa Leszek Sarna oraz rodzice, którzy znacząco pomogli w zgromadzeniu strojów do inscenizacji.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ