Dwadzieścia lat pomagają niepełnosprawnym

Zacny jubileusz

W numerze

Dwadzieścia lat pomagają niepełnosprawnym

Zacny jubileusz

 

Jubileuszowa gala 20- lecia starachowickiego Stowarzyszenia "Niepełnosprawni Plus Starachowice" odbyła się w Hotelu Europa. Sala bankietowa zgromadziła przyjaciół Stowarzyszenia, a także jego członków.

Inicjatorką, przewodniczącą i sercem Stowarzyszenia jest Alicja Czarnecka. Sama jest matką niepełnosprawnego, dziś dorosłego syna. Z myślą o nim i o innych osobach, które potrzebują pomocy i rehabilitacji, stworzyła właśnie Stowarzyszenie "Niepełnosprawni Plus Starachowice". W piątek, 18 listopada razem z panią Alicją, jej współpracownikami i podopiecznymi Stowarzyszenia świętowaliśmy 20-lecie działalności tej organizacji w naszym mieście.

Gospodynią uroczystości była Alicja Czarnecka, która po przywitaniu zaproszonych gości przedstawiła historię powstania organizacji w Starachowicach. Początkowo stowarzyszenie, które powstało w 1997 roku jako oddział Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus, mieściło się przy ulicy Reja, w budynku użyczonym przez Środowiskowy Dom Samopomocy, następnie przy ulicy Górnej. Obecna siedziba "Niepełnosprawnych Plus" mieści się w budynku Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Wspólny Dom" przy ul. Majówka.

Stowarzyszenie zrzesza 146 niepełnosprawnych, z czego 120 pochodzi ze Starachowic. Na co dzień korzystają oni z rehabilitacji i oferowanej im terapii grupowej. Członkowie stowarzyszenia, w ramach przynależności do organizacji, mają również organizowane wycieczki, spotkania świąteczne czy wyjazdy na basen. O tym wszystkim, dziękując sponsorom, politykom i ludziom dobrej woli, mówiła prezes Stowarzyszenia "Niepełnosprawni Plus", Alicja Czarnecka.

Wśród zaproszonych gości była europosłanka Róża Thun, prezydent miasta Starachowice Marek Materek, reprezentanci wojewody świętokrzyskiego i starosty powiatowego. Również przedstawiciele starachowickich stowarzyszeń i prezesi miejscowych firm, zarówno spółek miejskich, jak i prywatnych wspierających "Niepełnosprawnych Plus". Uroczystość swą obecnością zaszczycił również przyjaciel osób niepełnosprawnych, ksiądz infułat Czesław Wala, twórca i wieloletni kustosz Sanktuarium w Kałkowie oraz ksiądz Henryk Wólczyński. Ale tego dnia najważniejsza była obecność współpracowników pani Alicji i podopiecznych stowarzyszenia.

Na ręce Alicji Czarneckiej płynęły gratulacje, życzenia i podziękowania za serce poświęcone pracy na rzecz niepełnosprawnych, a przyjaciele Stowarzyszenia otrzymali pamiątkowe statuetki w kształcie serca oraz podziękowania. Wśród ponad 30 osób, które otrzymały taką pamiątkę jubileuszu 20-lecia, byli m.in. Róża Thun, Danuta Krępa Marek Materek, ksiądz Czesław Wala. Statuetkę otrzymała również Gazeta Starachowicka.

Wzruszającym momentem były podziękowania od osób, które pomagają pani Alicji w codziennym prowadzeniu Stowarzyszenia oraz moment, gdy obok swojej mamy stanęła rodzina: córka z mężem i wnukami a także syn pani Alicji.

Uroczysty jubileusz swym występem uświetniła śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa Anna Maria Adamiak, zgromadzeni goście i podopieczni podziwiali również występ Grupy Teatralnej "Daję Słowo", która swój występ przygotowała pod kierownictwem Agnieszki Polak. Nie zabrakło również tortu i symbolicznej lampki szampana. Po oficjalnej części jubileuszu, odbyła się zabawa andrzejkowa dla członków Stowarzyszenia, ich rodzin oraz zaproszonych gości, podczas której bawiono się do muzyki przygotowanej przez Henryka Bartosika.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ