Protestowali w obronie demokracji

Pod hasłem 3xW

W numerze

Protestowali w obronie demokracji

Pod hasłem 3xW

 

"Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska" - pod takim hasłem protestowano w całej Polsce 24 listopada w obronie demokracji i niezależności sądów. Przed Sądem Rejonowym w Starachowicach zebrała się grupa ok. 50 osób sprzeciwiająca się zmianom w ustawach.

Kilkudziesięciu starachowiczan protestowało w skupieniu, przy dźwiękach utworów Fryderyka Chopina, z kartkami tworzącymi napis Konstytucja. Powiewały flagi Polski i Unii Europejskiej, odczytano preambułę Konstytucji RP, a w imieniu zgromadzonych głos zabrał Edward Imiela.

- Jeśli my nie będziemy się sprzeciwiać, wówczas będą nam wmawiać każdą ciemnotę, co już zresztą czynią (...) - mówił Edward Imiela. - Cały ten system jest oparty na kłamstwie i jest to dokładna kalka z PRL-u. Jeśli ktoś śledzi działania zmierzające do zrujnowania całej ordynacji wyborczej, to doskonale rozumie, że przy takiej ordynacji, przy odebraniu nam okręgów jednomandatowych, które już w Starachowicach są, tylko wielkie partie mogą wygrywać wybory. Tylko ludzie zorganizowani w tych wielkich partiach, wyznaczeni przez przywódców, mogą sięgać po mandaty radnych (...). Prezydent odegrał jakąś tam rolę, po to tylko, żeby uśmierzyć bunt na ulicach (...). Uwierzyli prezydentowi, że on coś naprawdę chce zrobić (...). Ustawy zmierzające do przejęcia władzy w sądach przez partię polityczną, przez PiS, zostaną uchwalone niezależnie od naszych protestów. Myślę że kiedyś, ta lawina ruszy.

Protest przebiegał bez zakłóceń, a po kilkudziesięciu minutach demonstrujący rozeszli się do domów.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ