Balladowy festiwal

W numerze

Balladowy festiwal

Rekordowa ilość wykonawców uczestniczyła w jubileuszowej edycji XXV Ogólnopolskich Spotkań z Balladą, które odbywały się w iłżeckim Domu Kultury.

Ten unikalny gatunek muzyczny charakteryzuje się ambitnymi tekstami, wzbogaconymi starannie dobraną oprawą muzyczną. Dominującym instrumentem używanym do akompaniamentu podczas balladowych występów jest gitara. Podczas tegorocznych spotkań z balladą zdecydowana większość wykonawców używała własnego akompaniamentu. Tylko nieliczni sięgali po muzykę mechaniczną odtwarzaną z nośników elektronicznych.

Wysoki i niezwykle wyrównany poziom artystyczny znalazł potwierdzenie w dużej ilości nagród i wyróżnień przyznanych przez jurorów imprezy. W kategorii zespołów laureatami głównych nagród zostali :Grupa "Free Voices" z Kielc, zespół" Bez Cienia Ciszy" z Warki oraz "Zgraja" z Radomia.

Wśród solistów nagrodę główną przyznano Aleksandrze Samsonowskiej z Wąchocka, równorzędne nagrody drugie otrzymali Patrycja Suwara z Parszowa, Grzegorz Madejski z Iłży, Jolanta Szymczyk z Radomia i Aleksandra Warchoł z Pionek, a trzecie miejsce przyznano dla Kryspina Jarosa z Radomia i Zofii Marculi z Iłży

Ponadto jury wyróżniło Ernesta Bąka z Mirowa, Natalię Bielecką i Aleksandrę Wnuczek z Szydłowca, Mariusza Kitę i Natalię Ruśkowską z Iłży, Paulinę Nowak z Wąchocka, Izabelę Gębczyk z Radomia, Marcina Gulbę z Iłży i Kamila Maruszaka z Lublina.

Nagrody i wyróżnienia laureatom Spotkań z Balladą wręczali: burmistrz Iłży Andrzej Moskwa i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skrobisz.

Finałowy koncert uświetnił bard Paweł "Aldarona" Czekalski, laureat wielu festiwali.

K.K.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ