Wspomnienia opozycjonistów

Technikum nr 2

W numerze

Wspomnienia opozycjonistów

Technikum nr 2

 

To była piękna lekcja wychowania patriotycznego i obywatelskiego.

Członkowie Stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989" odwiedzili mury Technikum nr 2, aby przypomnieć młodzieży działalność opozycjonistów demokratycznych w latach 80-tych XX wieku. W spotkaniu pod hasłem "Drukarze - żywa lekcja historii" wzięli udział uczniowie klas Iast i Ipt.

Lekcję zainaugurowała Grażyna Małecka, dyrektor szkoły, a nauczyciel historii Sławomir Gwardyś opowiedział o powstaniu "Solidarności" w Polsce. Młodzież obejrzała też fragmenty filmu "Grupy Oporu Solidarni", w którym antykomunistyczna młodzież opowiada o metodach prowadzonej działalności w Warszawie. Goście specjalni: Ewa Markowska, Paweł Perchel i Robert Adamczyk, członkowie Stowarzyszenia, opowiedzieli uczniom o własnej aktywności opozycyjnej, kiedy zajmowali się drukowaniem ulotek i ich dystrybucją. Zaprezentowali również różne metody druku przy użyciu przypadkowych specyfików oraz pokazali, jak działały wyrzutnie do ulotek i zaprezentowali ówczesne ulotki i gazetki.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy mieli okazję odbijać stemple i drukować na sicie, używając jedynie ekierki i farby zrobionej z pasty komfort.

KK

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ