"Dziel się uśmiechem"

W "trzynastce" akcja

W numerze

"Dziel się uśmiechem"

W "trzynastce" akcja

To ogólnopolska akcja, której celem jest profilaktyka i edukacja uczniów szkół podstawowych w zakresie higieny jamy ustnej. W naszym powiecie przyłączyła się jedynie Szkoła Podstawowa nr 13 w Starachowicach.

 

Stomatolodzy odwiedzili szkołę i w specjalnie przystosowanych do tego celu mobilnych gabinetach sprawdzali stan zębów u uczniów.

- Dzieci w większości żyją ze świadomością, że dentysta równa się ból, a my to chcemy zmienić. Staramy się dzieciom przekazać prostą regułkę higieny jamy ustnej w czterech krokach, czyli: szczotkuj, czyść - w domyśle chodzi o przestrzenie międzyzębowe, trzeci krok to taki, gdy nie mamy dostępu do dwóch pierwszych czyli żujemy gumę przez 15 minut, a czwarty, chyba najważniejszy, to to, że przynajmniej dwa razy w roku jesteśmy u stomatologa - powiedział Łukasz Dereń, koordynator akcji „Dziel się uśmiechem”.

Głównymi organizatorami akcji są Wrigley Poland, producent gum Orbit oraz Polski Czerwony Krzyż. Natomiast partnerami Grupa Luxmed, Polskie Towarzystwo Stomatologii oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. W naszym powiecie do akcji przyłączyła się tylko Szkoła Podstawowa nr 13, gdzie 17 listopada br. 12 dentystów, w 6 mobilnych gabinetach stomatologicznych, sprawdzało stan zębów młodych starachowiczan.- Każda okazja, która pomaga w odpowiedniej diagnozie czy też leczeniu zębów, jest dla nas bardzo cenna. Jest to fajne doświadczenie dla dzieci i myślę, że mogą z tego skorzystać również rodzice, którzy dowiedzą się więcej o zębach swoich pociech - ocenił Sławomir Rymarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13.

Uczniowie wzięli też udział w zajęciach edukacyjnych.-

PCK przygotował odpowiednie materiały edukacyjne o prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej na zasadzie ćwiczeń, gier czy zabaw. W Starachowicach tę akcję gościmy już po raz drugi. W 2013 roku podobne przeglądy odbyły się w Szkole Podstawowej nr 10 i mogę ocenić, że przynoszą one efekty. Problem próchnicy dotyczy ogromnej grupy dzieci i chcąc temu zapobiec trzeba takie akcje realizować - dodała Jolanta Korzeniowska ze starachowickiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ