"...aby Polska - Polską była"

Obchody Święta Niepodległości w Wąchocku

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska – Polską była! Aby w Polsce – po polsku się myślało!" – o to również walczyli żołnierze w 1918 r. O Polskę wolną i niepodległą.

 

Uroczystości z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Floriana przy Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku, która koncelebrowana była przez O. Opata Eugeniusza Augustyna OCist. Udział w niej wzięli przedstawiciele władz miasta, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, uczniowie szkół podstawowych z Wąchocka, Wielkiej Wsi i Parszowa oraz mieszkańcy. Podczas eucharystii wystąpił zespół dziecięcy „Kukułeczka” ze Starachowic.

Po nabożeństwie, przy pomniku pamięci poległych mieszkańców gminy w latach 1918-1920, kontynuowano obchody. Ojciec Opat Eugeniusz Augustyn poświęcił znajdujące się przy pomniku orły na kamiennych cokołach, a następnie - po odśpiewaniu hymnu narodowego - Adam Kowalik z Koła AK w Wąchocku odczytał apel poległych 20 mieszkańców, którzy walczyli za ojczyznę: Wincentego Grzybowskiego, Stefana Sułka, Jana Spadło, Franciszka Derlatki, Franciszka Nowaka, Stanisława Lipca, Franciszka Rymarczyka, Piotra Opozdy, Antoniego Derlatki, Jana Miernika, Władysława Kurczyńskiego, Józefa Kwietnia, Mikołaja Cioka, Feliksa Siedlaka, Jana Jaszewskiego, Antoniego Jedynaka, Józefa Babiarza, Władysława Borkiewicza, wśród nich byli także Stanisław Połeć i Stefan Wosiek.

Złożono kwiaty i oddano cześć poległym mieszkańcom Wąchocka, żołnierzom Józefa Piłsudskiego, którzy odpierali z granic Państwa Polskiego nawałę najeźdźców w latach 1918-1920. Władze miasta reprezentowali burmistrz Jarosław Samela oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przygoda i Grzegorz Retkowski, natomiast Światowy Związek Żołnierzy AK reprezentował Karol Ząbowski.

W ostatniej części uroczystości przed pomnikiem odbył się koncert pieśni legionowej i patriotycznej, w którym wystąpili: Wiktoria i Daria Marczewskie, Paulina Nowak, Magdalena Stępień, Katarzyna Gembska i Karol Adamczyk z Koła Muzycznego MGOK pod kierunkiem Marka Samsonowskiego. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ