Lekcja tolerancji w stolicy

W numerze

Lekcja tolerancji w stolicy

Przeciwdziałanie przemocy i agresji wśród rówieśników, spowodowanej stereotypami i uprzedzeniami, to cele programu Bezpieczna+. Realizowany jest również poprzez organizowanie wycieczek. Uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Adamowie zwiedzili już Kraków i Radwanowice, a 8 listopada pod opieką Małgorzaty Kusiak – Wiechy, Iwony Kozdęby i Katarzyny Pocheć gościli w Warszawie.

Wycieczka rozpoczęła się wizytą w Muzeum Historii Żydów Polski "Polin", gdzie przewodnicy oprowadzili uczniów po obszernych galeriach, które prezentują historię Żydów polskich. Podczas zwiedzania wypełniali karty pracy, na podstawie nabytej wiedzy, mieli także możliwość wydrukowania kart w języku hebrajskim i biletów na podróż dawnym pociągiem.

Odwiedzili również Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, gdzie w sali modlitw odbyli fascynującą podróż do świata islamu. Obejrzeli Koran, świętą księga islamu, słuchali śpiewanych wezwań na modlitwę i zobaczyli modlących się muzułmanów. Wykład i prezentacja multimedialna dały młodym ludziom możliwość poznania zasad i tradycji tej religii. Zwiedzili również galerię portretów największych muzułmańskich uczonych. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z języka arabskiego, na których każdy otrzymał na pamiątkę kartkę ze swoim imieniem zapisanym w tym języku. Na trasie zwiedzania stolicy była też Synagoga im. Zalmana i Rywki - małżonków Nożyków w Warszawie – jedyna czynna przedwojenna synagoga w Warszawie, która przetrwała II wojnę światową. Poznali jej historię, a także utrwalili sobie poznane wcześniej informację dotyczące obyczajów i praktyk judaizmu.

Wycieczka pomogła zrozumieć młodzieży jak bardzo świat jest różnorodny i to, że wszystkich ludzi należy traktować z szacunkiem. Dowiedzieli się bowiem, czym jest tolerancja i dlaczego nie można dyskryminować innych.

(K. K.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ