Aura sprzyja, inwestycje "rosną" a prezydent dogląda

Zapowiedź kolejnych remontów

Na okładce

Aura sprzyja, inwestycje "rosną" a prezydent dogląda

Zapowiedź kolejnych remontów

Przebudowy dróg w mieście trwają, postęp prac wizytował w minionym tygodniu prezydent i... zapowiedział kolejne, komunikacyjne modernizacje.

 

Budowany łącznik pomiędzy ulicami Batalionów Chłopskich a Iglastą ma udrożnić ruch na ulicy Radomskiej i być alternatywną drogą dojazdową do szpitala. I od tej inwestycji zaczął lustrację włodarz, zapraszając również miejscowe media.

- Pierwsza warstwa asfaltu już została położona. Oprócz drogi, zostanie wykonany jednostronny chodnik ze ścieżką rowerową, oświetlenie, odwodnienie terenu. Prace powinny zakończyć się do końca grudnia. Wiem, że mieszkańcy z niecierpliwością oczekują, kiedy inwestycja zostanie oddana do użytku, jednak intensywne opady deszczu we wrześniu i w październiku skutkowały koniecznością przerwania prac, stąd wydłużenie terminu zakończenia inwestycji do końca roku - obwieszczał prezydent Marek Materek.

W północnej części miasta trwa budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich z Radomską. Jest to z pewnością utrudnieniem dla kierowców, ale inwestycja znacznie usprawni komunikację w tej części miasta.

- Zwracaliśmy się do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i Starostwa Powiatowego by, jeśli to możliwe, prace rozpoczęły się wówczas, gdy do użytku oddana zostanie nowo budowana droga. Takie rozwiązanie ułatwiłoby komunikację Powiatowemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej, pozwoliłoby także Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu na przemodelowanie części tras autobusów, by kończyły się na zatoce przy szpitalu, zamiast na końcówce na Bugaju. Niestety, nie udało się przesunąć terminu prac. Miejmy nadzieję, że uda nam się uniknąć korków, wprowadzając ruch wahadłowy na tym odcinku ulicy. Miejski przewoźnik jest też przygotowany - w razie potrzeby - na skrócenie długości niektórych tras. Kończyłyby się przy Urzędzie Miejskim - wyjaśniał prezydent.

- Dołożymy wszelkich starań, aby prowadzone prace były jak najmniej uciążliwe dla osób przemieszczających się tą trasą. Natomiast przy ul. Batalionów Chłopskich, gdzie trwa budowa łącznika biegnącego przez las, szacujemy, że w przyszłym tygodniu wykonamy kolejny odcinek drogi, aby można było uruchomić ruch lokalny. Nie mam na myśli jeszcze otwarcia drogi, tylko przeniesienie części ruchu na tę trasę, co pozwoli nam częściowo odciążyć ulicę Radomską i sprawnie wykonywać prace przy budowie ronda przy ul. Radomskiej, będzie to rondo standardowe - dodał Grzegorz Adamus, wiceprezes firmy Budromost, wykonawcy inwestycji.

Prezydent poinformował również o planowanych nowych inwestycjach drogowych. Gmina systematycznie stara się uzyskać finansowanie zewnętrzne, aby rozpocząć kolejne inwestycje. Właśnie dzięki takiemu wsparciu, w 2018 roku rozpocznie się przebudowa ul. Kościelnej.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki ogłosił listę rankingową projektów, które uzyskają dofinansowanie z Rządowego programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych. Nasza inwestycja znalazła się na 4. miejscu listy podstawowej.

- W programie dotyczącym rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na rok 2018 dla województwa świętokrzyskiego, zaplanowano łącznie ponad 56 mln zł Pozwoli to zrealizować zadania umieszczone nie tylko na liście priorytetowej. W tym roku gminy i powiaty z naszego regionu złożyły 134 wnioski, 17 z przyczyn merytorycznych zostało odrzuconych. Do końca grudnia pani wojewoda opublikuje ostateczną listę wniosków, które będą realizowane w 2018 roku. Gmina Starachowice otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 2, 5 mln zł na przebudowę ulicy Kościelnej - podał wiadomość dyrektor Andrzej Klimczak ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Kolejna z planowanych inwestycji w mieście, to budowa ul. Słonecznej. Jest na 14. miejscu listy rezerwowej.

- Wykonaliśmy dokumentację techniczną, przygotowaliśmy zgodę na realizację inwestycji drogowej, przejmujemy grunty od osób prywatnych. Jest to niezbędne, aby inwestycja mogła zostać zrealizowana. Jej wartość to ponad 1 mln 250 tys. zł, a dofinansowanie, o które zabiegamy, wynosi 625 tys. zł. Zaplanowaliśmy również remont ulic Staropolskiej i Skałka. Te prace uwzględniliśmy w budżecie miasta na rok 2018 - wyliczał prezydent Marek Materek.

Przyszły rok zapowiada się więc nieźle, a będzie pewnie jeszcze lepiej, wszak wybory samorządowe już jesienią!

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ