Wielki sukces w Małej Lidze

Święto starachowickich pływaków

Informacje sportowe

Wielki sukces w Małej Lidze

Święto starachowickich pływaków

 

Dominacją starachowiczan zakończyła się najnowsza edycja Małej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej. Drużynowo wygrała bowiem starachowicka Barakuda, a najlepszym zawodnikiem wśród 11-latków został nasz reprezentant Maciej Szlęzak.

Tradycją Świętokrzyskich Lig Pływackich jest to, że finałowa runda odbywa się u aktualnego lidera. Od samego początku bardzo dobrze w zmaganiach spisywali się zawodnicy Starachowickiego Klubu Pływackiego Barakuda i po raz kolejny runda finałowa odbyła się na naszej Krytej Pływalni. Starachowiczanie mieli wszystko w swoich rękach, prowadzenie w klasyfikacji generalnej i za sobą własne ściany, a do tego gorący doping z trybun, które w niedzielę, 5 listopada wypełniły się po brzegi.

Starachowickie sukcesy

Nasi zawodnicy wiedzieli, że występem na własnym obiekcie muszą przypieczętować wywalczoną dotychczas przewagę i w rywalizacji chłopców aż 9 razy stawali na podium. Na dystansie 200 metrów stylem dowolnym z dużą przewagą wygrał Maciej Szlęzak. Najlepszy zawodnik Barakudy na najwyższym stopniu podium stanął także w pływaniu na 100 metrów stylem grzbietowym. W tym samym starcie drugie miejsce zajął Oskar Markiewicz. Starachowiczanie zdominowali podium również w rywalizacji na 50 metrów stylem klasycznym. Dwaj zawodnicy z kategorii wiekowej 10 lat i młodsi zajęli dwa pierwsze miejsca. Najlepszy okazał się Jan Olesiński, a drugi był Oskar Jarosiński. Obaj na na innych dystansach też stanęli na podium. Jan Olesiński był drugi na 50 metrów stylem grzbietowym, a Oskar Jarosiński zajął identyczną pozycję na 100 metrów stylem zmiennym. Nasi 10-latkowie wygrali także rywalizacje w sztafecie 4 x 50 metrów stylem zmiennym, występując w składzie: Oskar Jarosiński, Jan Olesiński, Bartłomiej Kasperkiewicz i Kacper Świercz.

Dziewczęta ośmiokrotnie stawały na podium, choć w zmaganiach indywidualnych żadnej nie udało się wygrać, ale sztafeta 4 x 50 metrów stylem zmiennym w składzie: Maria Jędrzejewska, Weronika Kowalczyk, Zofia Zatorska, Beata Woźniak zajęła pierwsze miejsce. W tej samej rywalizacji (10 lat i młodsze) nasza druga drużyna: Wiktoria Kaczmarska, Kornelia Karwacka, Diana Surus i Julia Cetera zajęła natomiast drugie miejsce. Także w starszej grupie: Maja Adamus, Wiktoria Jeśko, Marta Maciąg i Amelia Głowacka zajęły drugą lokatę. Indywidualnie z dobrej strony w rywalizacji na 50 metrów stylem grzbietowym pokazały się Beata Woźniak i Weronika Kowalczyk, które zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce. Te same lokaty na 100 metrów stylem grzbietowym wywalczyły kolejno: Maja Adamus i Marta Maciąg, a na dystansie 50 metrów stylem motylkowym na najniższym stopniu podium stanęła Wiktoria Jeśko.

W "generalce" najlepsi!

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej nie podlegało żadnej dyskusji, jednak nigdy - jak to w sporcie - nie można było być niczego pewnym do końca. W zestawieniu końcowym rywalizacji dziewcząt Barakuda zajęła drugie miejsce, ustępując rywalkom z KSZO Ostrowiec. Na to, że naszej ekipie nie udało się wygrać, miały wpływ wyniki z trzech pierwszych rund, kiedy to właśnie starachowiczanki w końcowych zestawieniach plasowały się na drugich pozycjach. Co prawda w trzech kolejnych rundach Barakuda pewnie już wygrywała, ale przewaga punktowa nie pozwoliła zniwelować strat z wcześniejszych turniejów. Ostatecznie na pierwszym miejscu w grupowej rywalizacji dziewcząt uplasowała się drużyna KSZO Ostrowiec z dorobkiem 1281 punktów, a nasza Barakuda zgromadziła 1204 punkty. Kolejna w zestawieniu FOKA Sandomierz w całym cyklu wywalczyła tylko 473 punkty.

Problemów nie mieli nasi chłopcy, którzy od pierwszej do ostatniej rundy, za każdym razem wygrywali "generalkę". Przewaga naszych pływaków była ogromna, bo za każdym razem praktycznie "miażdżyli" konkurencję. Na finiszu zgromadzili aż 1040 punktów, a druga w kolejności Korona-Swim Kielce zdobyła tylko 657 punktów. Równie imponująco wygląda łączna klasyfikacja generalna. Barakuda jako jedyna przekroczyła 2 tys. punktów zdobywając ich aż 2430. Drugie KSZO Ostrowiec miało na koncie 1982 punkty, a trzecia Korona 1121.

Hegemon Maciej Szlęzak

O sukcesach Macieja Szlęzaka pisaliśmy już wielokrotnie i nie dziwi fakt, że i tym razem nasz młody zawodnik pokazał klasę. Można powiedzieć, że z pływaniem się urodził i ta dyscyplina sportu nie ma dla niego żadnych tajemnic. Jego tatą jest klubowy trener Wojciech Szlęzak. Maciek w pełni zdominował rywalizację wśród 11-latków. Jako jedyny z całej stawki zawodników w trzech z czterech stylów przekroczył magiczną barierę 200 punktów. Najlepiej naszemu zawodnikowi poszło w stylu dowolnym, gdzie zgromadził łącznie 214 punktów. Żaden rywal nie zbliżył się punktowo do niego w stylu grzbietowym, gdzie zgromadził 208 punktów, natomiast w stylu zmiennym przez wszystkie 6 rund ligi wywalczył 204 punkty. Nieco słabiej Maćkowi wychodzi rywalizacja w stylu klasycznym, gdzie wywalczył 146 punktów, ale nawet to nie zagroziło jego pozycji w klasyfikacji łącznej. W sumie podczas całego sezonu zgromadził na swoim koncie 772 punkty, a drugi w klasyfikacji reprezentant KSZO Ostrowiec miał ich 710.

Na uwagę zasługuje również pozycja Oskara Jarosińskiego, który w zmaganiach zawodników 10-letnich i młodszych sklasyfikowany był na 2. pozycji. W całym cyklu wywalczył 603 punkty, a zwycięzca tej rywalizacji zgromadził 704 "oczka". Tuż za podium w grupie dziewcząt w wieku 10 lat i młodszych uplasowała się Weronika Kowalczyk, a na piątym miejscu w klasyfikacji 11-latek uplasowała się Maja Adamus.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ