Kawiarenka e-seniorek już działa

Informator UM

Kawiarenka e-seniorek już działa

Kawiarenka internetowa e – seniorek już otwarta. Korzystać z niej mogą organizacje i środowiska starachowickich seniorów, warunkiem jest posiadanie Starachowickiej Karty Seniora 60+.

Inicjatorami utworzenia kawiarenki byli prezydent miasta Marek Materek oraz Towarzystwo Wspierania Rozwoju Starachowic PARTNER.

- Kawiarenka internetowa e-seniorek jest kolejną inicjatywą realizowaną w ramach Polityki Senioralnej w naszym mieście – informuje Piotr Ambroszczyk z Zespołu ds. Polityki Senioralnej.

- Warunkiem korzystania z kawiarenki jest posiadanie Starachowickiej Karty Seniora 60 +, na chwilę obecną wydanych zostało ponad 3120 takich kart.

Kawiarenka internetowa oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych, to autorski pomysł Eugeniusza Majchrzyka oraz grupy seniorów. Kawiarenka e-seniorek funkcjonować będzie cztery dni w tygodniu: poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki, w godz. od 12.00 do 16.00. Stałym opiekunem będzie Magdalena Stojecka, członek Zespołu ds. Polityki Senioralnej. Kawiarenka na chwilę obecną posiada cztery stanowiska komputerowe, tablicę multimedialną i - jak informuje Piotr Ambroszczyk - w przyszłym roku planowane jest zwiększenie liczby stanowisk komputerowych.

Otwarcie kawiarenki internetowej, to także inauguracja Centrum Inicjatyw Senioralnych, które powstało w celu aktywizacji społecznej i integracji środowisk senioralnych. Seniorzy skupieni w Centrum planują prowadzenie działalności edukacyjno – szkoleniowej, m.in. przy pomocy pięciu projektów pn: "Aktywizacja Społeczności Obywatelskiej", "Społeczna Samopomoc Senioralna", "Profilaktyka i zachowanie zdrowia", "e- Senior" oraz "Starachowice moje miasto nad Kamienną".

- Uruchomiliśmy organizacyjne przygotowanie pięciu projektów, służących integracji i aktywizacji seniorów - informuje Eugeniusz Majchrzyk. – Jest to inicjatywa grupy osób, które są również odpowiedzialne za realizację poszczególnych projektów, a są to: Andrzej Witek, Teresa Dobrowolska, Michał Zwada, Adam Buchelt, Zbigniew Kopański i moja osoba. Rozpoczynamy działalność od 27 listopada, w godzinach od 16.00 do 18.00 w lokalu kawiarenki internetowej, codziennie inny projekt będzie realizowany.

Centrum Inicjatyw Senioralnych zamierza zaprosić do współpracy również przedstawicieli innych organizacji senioralnych działających w mieście, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli samorządu lokalnego.

- W Polsce jest 11 milionów 300 tysięcy emerytów, z czego w Starachowicach ponad 13 tysięcy, za kilkanaście lat będzie nas pół na pół. W Uniwersytecie Trzeciego Wieku, z którym współpracuję, jest około 250 słuchaczy - mówi Eugeniusz Majchrzyk. - Ile jeszcze zostało osób w wieku 60+, którzy nie mogą sobie znaleźć miejsca i szukają rozmowy i możliwości spotkania? I właśnie po to codziennie od 16.00 będziemy organizować spotkania tematyczne.

W ramach projektu tzw. "Samopomoc senioralna" powołany zostanie zespół wolontariacki, który będzie miał za zadanie wspomaganie ludzi będących w potrzebie.

- Mamy już sygnały od osób, które np. wymieniają meble na nowe i stare chętnie przekażą osobom potrzebującym - mówi Eugeniusz Majchrzyk. – Przekazywane rzeczy magazynowane będą w jednym z budynków w Starachowicach Zachodnich i stamtąd przewożone do osób potrzebujących.

Centrum Integracji Senioralnej deklaruje otwartość na inne działania i inicjatywy dotyczące środowisk senioralnych. Informacje dotyczące projektów CIS podawane będą na stronie internetowej: cis.starachowice.eu, adres do kontaktu: cis.starachowice@onet.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ