Krewni wojewody w państwowych spółkach

Siostra w WFOŚiGW, syn w PGE Dystrybucja

W numerze

Krewni wojewody w państwowych spółkach

Siostra w WFOŚiGW, syn w PGE Dystrybucja

 

Gazeta Wyborcza podała, że siostra i syn wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek są zatrudnieni w państwowych spółkach.

Najpierw pojawiła się informacja, że siostra wojewody Wojtyszek została zatrudniona w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, któremu od niedawna szefuje starachowiczanin, Ryszard Gliwiński. Siostra pani wojewody pracowała dotychczas w dziale finansowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

„Prezes Gliwiński zapewnia, że na to stanowisko ogłoszono „transparentny konkurs”. Podobnie jak i na inne stanowiska, m.in. dyrektorskie, do księgowości czy kontroli. - Przyjmowaliśmy nowe osoby do pracy, ponieważ wpływa do nas rekordowo dużo wniosków – mówi Gliwiński i podkreśla, że w „konkursach startować mógł każdy”.

Choć w przypadku tego, w którym wygrała siostra wojewody, trzeba było spełnić specyficzne wymagania, m.in. mieć co najmniej ośmioletni staż pracy w sektorze finansów publicznych. Jedyną osobą spełniającą te kryteria była właśnie siostra wojewody Agaty Wojtyszek. I to ona wygrała konkurs” pisze Gazeta Wyborcza.

Informację „GW” podała 7 listopada, emocje nie zdążyły jeszcze opaść, a na drugi dzień znowu poinformowano, że w państwowej spółce zatrudniony został także... syn wojewody. Tym razem chodzi o grupę PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej. Nowy pracownik spółki potwierdził, że jest synem wojewody, ale nie chciał rozmawiać o tym, w jaki sposób został tam zatrudniony.

O szczegóły zapytaliśmy więc Annę Szcześniak, specjalistkę ds. PR w PGE Dystrybucja w Skarżysku. Poinformowała jedynie, że rozpoczął pracę 2 listopada na stanowisku inżyniera ds. przygotowania inwestycji” - pisze Gazeta Wyborcza, która jednocześnie informuje: „Po tym, jak kilka miesięcy temu PiS znowelizował ustawę Prawo ochrony środowiska, to wojewoda ma wpływ na wybór władz tej instytucji. Wcześniej podlegała pod samorząd województwa.”

Udało nam się skontaktować z wojewodą Agatą Wojtyszek, która sprawę nazwała polityczną grą.

- Siostra i syn nie sprawują funkcji publicznych, są osobami pełnoletnimi i mogą pracować gdzie chcą, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Doniesienia medialne odbieram jako celowy atak na moją osobę, na który nie zamierzam odpowiadać – powiedziała nam wojewoda Agata Wojtyszek. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ