Słupy energetyczne

Z kart historii miasta (158)

 

W centrum miasta można spotkać kilkanaście potężnych słupów przesyłowych linii energetycznych.

Najstarsze z nich należą do linii o ówczesnym napięciu 150 kV, wybudowanej w 1937 r. Biegła ona z Mościc (dziś jest to część Tarnowa) do Starachowic. Po drodze linia pokonywała Wisłę i Góry Świętokrzyskie. Była pierwszą napowietrzną linią energetyczną wysokiego napięcia wybudowaną w Polsce.

W 135 odcinku podzieliłem się z Czytelnikami "Gazety Starachowickiej" fotografią, którą Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zakupiło na aukcji internetowej. Przedstawia ona kilkudziesięciu mężczyzn pozujących 30 IV 1938 r. do pamiątkowej fotografii przy słupie numer 12. Wiele wskazywało na to, że słup ten stoi gdzieś blisko Starachowic. Aby to ustalić, odwołałem się do wiedzy starachowiczan i ogłosiłem konkurs krajoznawczy na odszukanie miejsca, w którym wykonano fotografię. Dziś z dumą i satysfakcją ogłaszam, że zagadka została rozwiązana. Nagroda – książka "Starachowiczanie XX wieku", wydana w tym roku przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic – trafia w ręce pana Mariusza Gellerta.

Dzięki poszukiwaniom pana Mariusza okazało się, że fotografię wykonano w pobliżu dzisiejszej ulicy Ostrowieckiej, na wysokości dawnej bazy Remotu, w przecince leśnej biegnącej równolegle do ulicy, z jej prawej strony. Poniżej zamieszczam jeszcze raz fotografię archiwalną i fotografię współczesną celem porównania. Jak widać, pomimo upływu 80 lat, zarówno słup, jak i okoliczny teren pozostały praktycznie w identycznej postaci. Tak więc miejsce wykonania fotografii już znamy, ale mimo to zagadkę wciąż stanowi powód wykonania fotografii – czemu spotkali się tam 30 IV 1938 r.?

Przy okazji podam jeszcze garść danych na na temat tego słupa. Jest on wykonany ze stali. Ma konstrukcję wiązarowo-bramową. Waży 5034 kg. Wysokość słupa do poprzeczki wynosi 16 m, zaś całkowita – 19 m. Rozstaw nóg słupa to prostokąt o wymiarach 5 m na 10 m. Odległość między przewodami zawieszonymi na słupie wynosiła minimum 4 m. Przewody składały się z 7 drutów stalowych i 30 drutów aluminiowych. Odległość najniższego punktu przewodów od ziemi wynosiła 6,4 m. Odległość między słupami wynosi 300 m. Wszystkich słupów na trasie Mościce-Starachowice było 388.

Adam Brzeziński

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ