Za bezpieczeństwem, przeciw agresji

W gminie Brody

Brody

Za bezpieczeństwem, przeciw agresji

W gminie Brody

 

Trzy szkoły z gminy Brody uczestniczą w programie "Bezpieczna+". Szkoła w Adamowie położyła największy nacisk na przeciwdziałaniu przemocy, placówka w Dziurowie na bezpieczeństwo na drodze, a uczniowie z Lubieni rozwijali m. in. umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Uczniowie z Adamowa wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Poznawali historię miasta i mniejszości kulturowych. W Żydowskim Muzeum Galicja na Kazimierzu uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat przeciwdziałania dyskryminacji. Dzieci uczestniczyły także w spotkaniu w siedzibie Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko".Podczas warsztatów z podopiecznymi, przyglądali się zajęciom, w jakich oni uczestniczą i poznali zasady funkcjonowania takiego ośrodka.

W Dziurowie zorganizowano szkolenie na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Prowadzili je policjanci: st. sierż. Anna Kroner z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji, asp. Artur Wieczorek i asp. Michał Zatorski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W spotkaniu, oprócz uczniów uczestniczyli także rodzice i nauczyciele.

W realizacji projektu "Bezpieczna+", szkoła w Lubieni postawiła na umiejętności rozwiązywania konfliktów, nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz radzenia sobie ze stresem. Uczniowie wybrali się wycieczkę na spektakl profilaktyczny w Teatrze Współczesnym w Krakowie. Podczas warsztatów teatralnych dzieci stawały się aktorami w przedstawieniu. Pojechali również do "Klockolandii - Centrum Nauki i Zabawy" i w laboratorium mogli eksperymentować, stawiać pytania i poszukiwać naukowych odpowiedzi, a wszystko to z wykorzystaniem klocków LEGO. W części warsztatowej budowali roboty, a następnie z ich użyciem samodzielnie wykonywali doświadczenia naukowe.

Program "Bezpieczna+" jest w realizacji. Planowane są kolejne działania takie jak: wycieczka do Warszawy, konkursy plastyczne, "Dzień Bezpiecznego Rowerzysty", spotkania z niepełnosprawnymi i inne. W grudniu br. odbędzie się podsumowanie akcji.

Szkoły po raz pierwszy złożyły wnioski do programu i od razu udało im się zdobyć dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego w wysokości łącznie ponad 20 tys. zł.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ