Pamięci Piotra S.

Zapłonęły znicze na Rynku

W numerze

Pamięci Piotra S.

Zapłonęły znicze na Rynku

 

Członkowie grupy "Starachowice dla Demokracji" uczcili pamięć 54-letniego Piotra S. z Niepołomic, który podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, na placu Defilad. Na skutek odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł 29 października br.

Na Rynku w naszym mieście spotkali się 31 października członkowie grupy "Starachowice dla Demokracji", by upamiętnić tragicznie zmarłego. Odczytali również tekst jego ulotki, w której wyraził swój sprzeciw wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości i apelował do Polaków o szybką reakcję na wydarzenia w kraju.

Do tragedii doszło 19 października. Zanim 54-latek się podpalił, rozdał przechodniom ulotki i przeczytał ich treść. Później oblał się nieustaloną substancją i podpalił. Na miejsce zostali wezwani strażacy i karetka pogotowia, która przewiozła go do szpitala. Był nieprzytomny, ale żył. Jego stan lekarze ocenili jednak jako bardzo ciężki.

Przy mężczyźnie znaleziono ulotki i megafon. Ich treść wskazywała na polityczną motywację - sprzeciw wobec obecnej władzy. Protestował przeciwko "ograniczaniu wolności obywatelskich, zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego, Konstytucji, marginalizowaniu Polski na arenie międzynarodowej, niszczeniu przyrody, ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej".

Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ