Grób bliskiego do wyszukania w Internecie

E-cmentarze

W numerze

Grób bliskiego do wyszukania w Internecie

E-cmentarze

 

Starachowickie cmentarze komunalne mają swoją stronę internetową. Dzięki wyszukiwarce można znaleźć grób bliskiej osoby, przeczytać informacje o zmarłym, a także zobaczyć mogiłę zmarłego.

Do systemu internetowego wyszukiwania miejsc pochówku wprowadzano dane dotyczące cmentarzy komunalnych przy ulicach: Zgodnej, Polnej i Radomskiej. Po wpisaniu adresów internetowych: http://www.mogily.pl/starachowiceradomska, http://www.mogily.pl/starachowicepolna oraz http://www.mogily.pl/starachowicezgodna odnajdziemy miejsca pochówków, których poszukujemy. Na stronie e-cmentarzy znajdują się też takie zakładki jak np. Aleja Zasłużonych, która zawiera nazwiska zmarłych starachowiczan zasłużonych dla miasta. Są też informacje o rocznicach śmierci obchodzonych w konkretnym dniu.

- Do urzędu kierowane były prośby dotyczące tzw. e-cmentarzy, dzięki którym możemy znaleźć miejsce, gdzie znajduje się dany grób, dane dotyczące osoby, która została w danym miejscu pochowana, wieku tej osoby, jak również zdjęcia grobów - mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

- Będą z niej korzystać również osoby, które z różnych powodów nie mogą przyjechać do naszego miasta, a ich bliscy są pochowani na cmentarzach komunalnych. Mogą zobaczyć, w jakim stanie znajdują się groby osób, które znały lub są im bliskie.

Uruchomienie i budowa strony internetowej kosztowało 30 tysięcy złotych. Prezydent poinformował, że będzie proponował księżom proboszczom, którzy administrują cmentarzami parafialnymi, by zechcieli stworzyć i włączyć się do istniejącej już wyszukiwarki. Wtedy mapa starachowickich nekropolii byłaby pełna.

Podczas konferencji prasowej prezydent poinformował również o tym, co zostało zrobione na cmentarzach komunalnych w 2017 roku.

- Zakończyliśmy I etap budowy nowego cmentarza komunalnego na osiedlu Bugaj. Powstało 6 sektorów z miejscem na 1178 grobów i kolumbarium z 420 miejscami na urny. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Bugaj wykonaliśmy też kilka alejek. Mam też nadzieję, że w przyszłym roku zostaną wykonane alejki na ulicy Polnej - powiedział prezydent Materek.

Na cmentarzach komunalnych zostaną w 2018 r. dodane tabliczki z numerami sektorów i alejek, co powinno ułatwić osobom orientację na terenie nekropolii.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ