"Stulecie nieoczywiste"

Projekt Muzeum na setną rocznicę

W numerze

"Stulecie nieoczywiste"

Projekt Muzeum na setną rocznicę

Projekt z takim przesłaniem Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach opracowało na obchody setnej rocznicy odzyskania w 1918 r. niepodległości przez Polskę.

 

Wybór dnia inauguracji projektu - 3 listopada, nie był przypadkowy, bo tego dnia w 1918 roku w Wierzbniku i Starachowicach zakończyła się okupacja austriacka.

- Chcemy na tę bardzo ważną rocznicę spojrzeć trochę inaczej. Nie tyle na sam wysiłek legionowy, wysiłek Polaków poprzedzający okres odzyskania niepodległości. Chcemy, by ten rok 1918 był pewnym startem opowieści - powiedział Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.

O założeniach projektu opowiedziała jego koordynatorka z ramienia Muzeum, zastępca dyrektora Wioletta Sobieraj. Podkreśliła, że założeniem organizatorów jest to, by obchody Niepodległej były traktowane jako radosne wydarzenie.

- Skoro to stulecie było tak nieoczywiste, to tak nazwiemy nasz projekt. Chcielibyśmy, aby w tym projekcie zawarte było wszystko to, co jest istotą niepodległości, ale takiej niepodległości sprowadzonej trochę do naszego lokalnego, regionalnego poziomu. Aby ten projekt zaangażował ludzi na tyle, by Niepodległa stała się rzeczywiście żywa, by o projekcie mówiono, dyskutowano. A wypadkową będą realne rzeczy, które powstaną - dodała dyrektor Sobieraj.

Tymi realnymi aspektami mają być: album, który powstanie, prace konkursowe czy zawody. To będą efekty tego, co będzie się działo przez cały rok. Te działania nie będą skumulowane tylko w Starachowicach i w Muzeum Przyrody i Techniki. Mają one objąć cały powiat starachowicki i skłaniać do dyskusji w każdej gminie.

- Każda gmina powinna znaleźć swoje ważne miejsca w stuleciu, ważnych bohaterów, nie tylko tych oczywistych, których znamy. Chodzi nam też o wydarzenia, które może żyją w pamięci jakiejś rodziny, a są na tyle istotne i ważne, że można je potraktować, jako istotne wydarzenie w stuleciu danego miejsca. Podczas finału dowiemy się, jak stulecie zmieniło nasze gminy - mówiła o scenariuszu Wioletta Sobieraj

W ramach projektu "Stulecie nieoczywiste" odbędą się m. in.: konkurs historyczny, warsztaty, turniej sportowy, przegląd ówczesnej mody. Powstanie również album historyczny.

Konkurs historyczny "Niepodległa – tak ją czuję" będzie skierowany do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych, gimnazjalistów i szkół średnich. Celem jest ukazanie w formie tradycyjnej drukowanej lub prezentacji cyfrowej wyjątkowych wydarzeń, osób lub miejsc ze swojej miejscowości czy gminy, które według uczestnika zasługują na wyróżnienie na przestrzeni stu lat. W efekcie oceny prac konkursowych powstanie mapa ważnych wydarzeń i miejsc stulecia nieoczywistego w każdej gminie powiatu starachowickiego. Obok miejsc już kultywowanych znajdować się będą też wskazane przez uczestników konkursu. Powstanie też słownik biograficzny postaci stulecia nieoczywistego. Warsztaty historyczne "Drukujemy Niepodległość" mają pokazać, jak walczono o niepodległość. Odbędzie się również turniej sportowy "O puchar Niepodległej". Ważnym elementem projektu jest druk albumu historycznego pt. "Stulecie nieoczywiste na kartach powiatu starachowickiego". Ma on pokazać, jak przez stulecie zmieniały się miejscowości, ludzie i miejsca.

Muzeum Przyrody i Techniki zaproponuje również przegląd modowych trendów przez dziesięciolecia, czyli "Modne stulecie". Przewodnikiem po kartach historii będzie moda, która jest odzwierciedleniem tego, w jakich czasach i ustroju żyjemy.

- Najważniejsze w projekcie jest to, by zintegrować środowiska powiatu starachowickiego, a łącznikiem będzie Niepodległa - powiedziała Wioletta Sobieraj.

Projekt dostał wsparcie merytoryczne i finansowe Starostwa Powiatowego, a starosta Danuta Krępa patronuje temu przedsięwzięciu.

- Trzymajmy kciuki za to, by to wszystko udało się zrealizować - dodał Marek Pawłowski, wicestarosta starachowicki. Zapowiedział też, że Starostwo będzie wspierać projekt zarówno pod względem finansowym, jak i merytorycznym.

Jako pierwszy ogłoszony zostanie konkurs historyczny "Niepodległa – tak ją czuję". Jego start zaplanowano w połowie stycznia 2018 roku.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ