Kacper w wielkim mieście

Bez kategorii

Kacper w wielkim mieście

Jest uczniem II klasy o profilu biologiczno-chemicznym II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Aktualnie przebywa w Nowym Jorku w USA na wymianie uczniowskiej, gdzie uczęszcza do nowojorskiej szkoły - St. Joseph by-the-Sea High School.

W tym roku Kacper Pastuszka rozpoczął rok szkolny w Stanach Zjednoczonych Ameryki 8 września. Jest uczniem ostatniej- 12 klasy "Seniors" w Nowym Jorku.

- Nowojorska szkoła wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Uczniowie są zaopatrzeni w tablety, które już dawno zastąpiły papierowe książki i zeszyty. Każda sala lekcyjna jest nowoczesna i wyposażona w tablice multimedialne oraz w dotykowe ekrany wbudowane w pulpity - opowiada nam Kacper przez komunikator internetowy.

- Jest to szkoła katolicka, obowiązują mundurki, duży nacisk kładzie się na religię, lecz absolutnie nie jest to dla mnie przeszkoda. Najstarsi uczniowie odróżniają się od reszty, bo są ubrani w "seniorskie swetry". Wszystkie materiały, notatki, prace domowe odrabiamy na sprzęcie elektronicznym. Codziennie uczę się matematyki, retoryki, zdobywał wiedzę o USA (odpowiednik naszego WOS-u), uczę się rozszerzonej chemii, języka angielskiego oraz religii. Mam także zajęcia z wychowania fizycznego. Każdą lekcję spędzam z inną grupą uczniów, a odpowiednikiem polskich klas są "Homerooms" - niektóre z nich mają tematyczny profil, np. naukowy czy telewizyjny. Nauczyciele są bardzo mili i niezwykle profesjonalni - mówi GAZECIE Kacper.

Miał już okazję zwiedzić kilka kultowych miejsc w Nowym Jorku: Manhattan, Central Park, Times Square. Z satysfakcja opowiadał nam, że widział na żywo mecze tenisa ziemnego Rogera Federera i Agnieszki Radwańskiej podczas turnieju US Open na kortach Flushing Meadows. Miał okazję spróbować surfingu na Oceanie Atlantyckim z Jasonem - synem państwa Joanny i Grzegorza Szumczyków, którzy na czas pobytu w USA udzielili mu gościny w swoim nowojorskim domu. Jest zafascynowany życiem i nauką w USA.

Wyjazd do szkoły za oceanem zawdzięcza księdzu Jakubowi Ciołakowi, absolwentowi II Liceum , który od dwóch lat jest pracownikiem St. Joseph by-the-Sea High School, do którego aktualnie uczęszcza Kacper.

- Za pośrednictwem GAZETY, w swoim i najbliższych imieniu - pragnę podziękować z całego serca wszystkim osobom i instytucjom za okazane wsparcie finansowe w tej niezwykłej przygodzie z Ameryką - mówi Kacper Pastuszka.

- Zawsze był aktywnym uczniem, dobrze zorganizowanym, wrażliwym, empatycznym, dobrze się uczącym - średnia jego ocen za ostatni rok to 5,19 . Ten młody człowiek ma również swoje pasje, do których zalicza podróże, sport (tenis ziemny, pływanie) oraz chemię. Poza tym lubi biegać, grać w siatkówkę, a zimą jeździć na snowboardzie. Zarówno ja jak i klasa cieszymy się, że realizuje właśnie swoje marzenia, ale też nie ukrywamy, że brakuje nam jego obecności, poczucia humoru, po prostu Kacpra - powiedziała nam o uczniu wychowawczyni Kacpra - Anna Wójcicka.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ