Naukowe warsztaty

Kraków 2017

Bez kategorii

Naukowe warsztaty

Kraków 2017

 

Jesienne Warsztaty Naukowe zorganizował Jacek Orzechowski - nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. Grupa 17 uczniów z tej szkoły miała szansę przekonać się nie tylko, jak wygląda życie studenta, ale też wziąć udział w zajęciach praktycznych w laboratoriach Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

- Wszechstronny rozwój młodzieży jest priorytetem w naszym II Liceum Ogólnokształcącym. Stałą formułą wykorzystywaną w pracy z utalentowaną młodzieżą jest natomiast udział w zajęciach dydaktycznych i ćwiczeniach laboratoryjnych, prowadzonych przez pracowników naukowych szkół wyższych. Na tej płaszczyźnie szkoła od wielu lat współpracuje z najlepszymi uczelniami w kraju - mówi dyrektor II LO, Tadeusz Szczepański.

17 - osobowa grupa zdolnych matematyków i fizyków z klas I - III w "Staszicu" wzięła udział w 3 - dniowych warsztatach naukowych, zorganizowanych przez nauczyciela fizyki, Jacka Orzechowskiego we współpracy z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziałem Fizyki Technicznej i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nasi licealiści odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, z uwagą wysłuchali wyjaśnień dotyczących działania demonstrowanych teleskopów. Wprowadzeniem do części praktycznej był wykład dotyczący miejsca człowieka we wszechświecie oraz Układu Solarnego. Ogromne wrażenie i niesamowite emocje wzbudziła nocna obserwacja nieba przez teleskop maksutowa o średnicy 35 cm. Dzięki łaskawej aurze i bezchmurnemu niebu, ten punkt programu zakończył się pełnym sukcesem.

Na cały dzień swoje podwoje otworzyły przed naszymi uczniami laboratoria Akademii Górniczo - Hutniczej, a przewodnikiem był pracownik naukowy AGH, dr Paweł Janowski. W trakcie grupowych zajęć, młodzi badacze wykonywali zadane ćwiczenia testując od strony praktycznej właściwości metali. Poznali również elementy warsztatu naukowego – umiejętności analizy i interpretacji uzyskanych wyników. Podczas wizyty w laboratoriach dźwięku, uczniowie odwiedzili dwie sale badań akustycznych: pogłosową (w której dźwięk może odbijać się nawet przez dziesięć sekund bez zaniknięcia) i bezechową (która tłumi nawet najintensywniejsze dźwięki i jest najlepszym tego typu pomieszczeniem w Europie). W programie nie mogło zabraknąć wizyty w Muzeum Górnictwa na terenie AGH. Zobaczyli prezentowane maszyny wykorzystywane w kopalniach, zabezpieczenia używane, by nie doszło do osunięcia się stropu, czy pokój pierwszej pomocy dla górników.

Z mocnym postanowieniem kontynuacji tej niezwykle inspirującej formy zdobywania wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w kolejnych edycjach warsztatów powrócili do Starachowic.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ