reklama

Wizyta studyjna w Londynie

Informator UM

Wizyta studyjna w Londynie

W dniach 16-20 października prezydent Starachowic Marek Materek oraz pracownicy Urzędu Miejskiego zaangażowani w projekt "Starachowice OD nowa" wzięli udział w wizycie studyjnej w Londynie.

Głównym celem wyjazdu była wizyta w siedzibach międzynarodowej sieci Impact Hub: Impact Hub King`s Cross oraz Impact Hub Westminster oraz zapoznanie się z modelem funkcjonowania Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) w Wielkiej Brytanii.

W pierwszy dzień wizyty delegacja spotkała się ambasadorem RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dr. hab. Arkadym Rzegockim. Podczas spotkania w Ambasadzie RP prezydent Marek Materek przedstawił proces rewitalizacji w Starachowicach, potencjał gospodarczy miasta oraz możliwości promocji Starachowic wśród brytyjskich inwestorów. Pan ambasador zarekomendował miejsca, instytucje i rozwiązania stosowane w Londynie, na których nasze miasto powinno się wzorować prowadząc proces rewitalizacji.

Kolejnym etapem wizyty były spotkania w Impact Hub`ach, czyli międzynarodowej sieci, która w swoich siedzibach stymuluje do działania i animuje lokalną społeczność, przedsiębiorców, młodzież i organizacje pozarządowe. Na świecie działa blisko 90 Impact Hub`ów w których prace angażuje się ponad 15 000 osób.

Delegacja, jako pierwsze miejsce odwiedziła Impact Hub King`s Cross, gdzie dyrektor ds. strategii, Alberto Masetti-Zannini przedstawił zasady funkcjonowania sieci, aspekty finansowe, specjalnie dedykowane programy, licencje oraz wydarzenia dla lokalnej społeczności i przedsiębiorców. Masetti-Zannini zwrócił również uwagę na fakt, iż sieć nie koncentruje się tylko na wielkich metropoliach, ale także na mniejszych miastach jak np. Matera we Włoszech czy Inverness w Szkocji, dostosowując swoją działalność do uwarunkowań lokalnych. Dyrektor wyraził nadzieję, iż Starachowice zostaną pierwszym miastem w Polsce, które dołączy do sieci.

Kolejnym miejscem, które wizytowała delegacja, był Impact Hub Westminster, gdzie Devina Pandey - specjalista ds. marketingu i komunikacji przedstawiła historię powstania placówki oraz opowiedziała o idei sieci i organizowanych wydarzeniach. Pani Pandey zaprosiła na spotkanie przedstawicieli firm i organizacji, które korzystają z przestrzeni Impact Hubu, co było doskonałą okazją do uzyskania informacji o możliwościach rozwoju, jakie oferuje Impact Hub dla mieszkańców. Następnie Eric Asare - menadżer ds. finansowych i operacyjnych przedstawił działalność Impact Hub`u pod względem finansowym. Pan Asare zaoferował pomoc dla miasta przy wszelkich wątpliwościach podczas uzupełniania formularza aplikacyjnego. Utworzenie Impact Hubu w Starachowicach jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć w ramach modelowej rewitalizacji miasta oraz Gminnego Programu Rewitalizacji.

Następne spotkanie odbyło się w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Londynie, gdzie Jacquie Irvine – założycielka firmy Good Values, zajmującą się społeczną odpowiedzialnością biznesu, przedstawiła założenia CSR. Pani Irvine zwróciła uwagę, iż w Wielkiej Brytanii angażowanie się przedsiębiorców w rozwiązywanie problemów społecznych jest powszechne, przez co warto wzorować na rozwiązaniach, które już są wykorzystywane.

Po prezentacji odbyło się również spotkanie z kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP – Jerzym Bartosikiem, na którym omówiono działalność i rolę placówki w promocji Polski wśród brytyjskich inwestorów.

Wizyta studyjna jest działaniem w ramach projektu "Starachowice OD nowa" i jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Kamil Stanos

Referat ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych

Urząd Miejski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ